'Açık Hava Sakatlık Merkezleri'ne dikkat çekiyoruz

‘Açık Hava Sakatlık Merkezleri’ne dikkat çekiyoruz


Sitemiz Spor Eğitmeni Mert Yeşilpınar, belediye parklarında bulunan spor aletlerinin doğru kullanılmadığı için çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden ve bu konuyla ilgili neler yapılması gerektiğinden bahsediyor.

Bugüne kadar üzerine birçok kez yazı yazılmış konuyu bir de benden dinleyin istedim. Bu yazı biraz sert olabilir. Okuyucularımızdan şimdiden özür dilerim.

Sorun şu ki; Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlükleri –af edersiniz ama- bu konunun hassasiyetini, ipine takmamış, yanlışlar ve sakatlıklar gün geçtikçe artarak devam etmiştir. “Herkes ücretsiz spor yapsın” fikri ile yola çıkılarak parklara ve bahçelere, ne olduğu belirsiz “BİRŞEYLER” konulmuştur.

Neden mi bahsediyorum?

Belediye parklarındaki, kimseye sormadan, ergonomisi olmayan, fiziksel tehlike yaratan BEDAVA AÇIK HAVA SAKATLIK MERKEZLERİ olan, -sözde- spor aletlerinden…

Benim evimin tam önünde de, bu “AÇIK HAVA SAKATLIK MERKEZİ”nden bir tane var. Öyle ki; evim 7 katta olduğundan ve direk buraya baktığından, ayrıntılı takip edebiliyorum üzerinde debelenenleri… Sabah saat 6:00dan başlamak üzere, akşam saat 23:00e kadar, yazın da daha geç saatlere kadar, zavallı insanlar, bel fıtığı, boyun fıtığı, disk kayması, küçük yaralanmalar, diz problemleri, vb. olabileceklerine aldırmadan, ne tekrar ne de set sayısı gözeterek, spor adı altında kendilerine işkence ediyorlar.

Şimdi şunu sorabilirsiniz? İyi de kardeşim neden uyarmıyorsun peki? Sen Hoca değil misin? İn aşağı, yanlış yapanı düzelt, doğrusunu göster!

Yaptım…

Sonuç? Olumsuz.

Neden mi? Çünkü Türkiye’de herkesin bilgisi olmadan fikri, fikri olmadan zikri var! Teyzemizin birine yardımcı olurken, bir diğeri bana dedi ki; “-Oğlum ben burada tam 2 kilo verdim 7 ayda, benim programımı yapıyor, bulaşma bize!” J 7 ayda 2 kilo vermeyi bir nimet sayan Teyze’miz, arkadaşını da almış, bir de program yazmış, yaptırıyor… Sordum “-Sağlık probleminiz var mı?” İkisiyle de göz göze gelerek… Kilo, Tansiyon, Şeker, Diz problemleri, ne ararsan var…

Daha bu sabah evden çıkmadan, özellikle bu yazım için saydım insanları… O anda tam 15 kişi spor yapıyordu. Sabah 6:30du ve daha gün ağarmamıştı. Aslında genel anlamda bakılınca, sabahın erken saati spor yapan insanları takdir ediyorum. Fakat 40 metrelik bir koşu parkurunda, 2 tur atıp ısındım deyip, arkasından bu “BİRŞEYLERİN” üzerinde debelenmeyi bir türlü kabul edemiyorum.

Maksat insanlar bedava Spor yapsın mı? Hiç yok yere SAKATLANSIN mı?

Sağ olsun Belediyelerimiz de spor konusunda duyarlı, fakat bu aletleri kim, neye göre, nasıl yapmış? O belli değil! İnternete girin, resmen sektör olmuş, birbirine benzer bir sürü firma, bu işten para kazanıyor. Hastanelerin fizik tedavi merkezlerine gidin, sağlık problemli kişilerin çoğu bu “BİRŞEYLERİN” sonucu sakatlanmış, çare arıyor… Pekiyi suç kimde? Onları oraya koyanda mı? Üzerine çıkanda mı?

Suçlu aramak yerine çözüm bulmak daha profesyonelce bence. Yapılacak bir tek şey var. Belki biraz maliyetli ama sakatlanmaların azalması için buna değer!

Buradan bütün Belediye Başkanlarımıza ve Park ve Bahçelerden sorumlu Müdürlerimize sesleniyorum. Bu ülkede, üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları var, Türkiye Vücut Geliştirme ve Bilek Güreşi Federasyonu var, Gençlik Spor genel Müdürlükleri var, Sayısız Spor Salonu ve Eğitmen var. Fikir alış verişi yapalım, Eğitmen yetiştirelim ve parklardaki aletlerin karakteristiklerini değiştirip, her birinin başına olmasa bile, çok yoğun kullanılanların başına görevlendirelim. Her aletin yanına bilgilendirme yazıları asalım. Her köşe başına bu “BİRŞEYLERDEN” koymayalım, büyük alanlara, kapsamlı ve kapalı (Yaz-Kış kullanılabilecek şekilde) bir tane spor alanı yapalım…

O zaman 15 yaşında genç de gelsin, 70 yaşında teyze de gelsin, kendine uygun olanı, doğru bir şekilde çalışsın, sonuç ve fayda görsün.

Uyarıyorum!! Böyle devam ederse sonuç; “Bel Fıtığı Dünya Rekoru!! Boyun Fıtığı Avrupa Şampiyonası!!, Diz Problemleri Balkan İkinciliği bizde olacak!!

Herkes Spor Yapsın, Kimse Sakatlanmasın…

DİĞER HABERLER

Mert Yeşilpınar

Mert Yeşilpınar

Spor Eğitmeni

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir