Ada çayının faydaları saymakla bitmiyor

Ada çayının faydaları saymakla bitmiyor


Havaların bir açıp bir kapattığı şu günler hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Pek çoğumuz bu süreçte ilaçlarla yaşamaya başlıyoruz. Ek olarak bitki çaylarından da faydalanmakta yarar var. Bu sırada imdadımıza ada çayı yetişiyor. Bakın ada çayı nasıl bir kurtarıcı?

Ada çayı, antioksidan ve önemli besin öğelerinden olan K vitamininden zengin bir besin. Ağız ve boğaz enfeksiyonları, aşırı terleme, menapozla ilişkili sıcak basmaları, hazımsızlık, ateş ve sinir yorgunlukları gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelen ada çayının faydaları saymakla bitmiyor.

Baş ağrıları için: Bezi adaçayı ile ıslatın ve bunu alnınızın üzerine koyarak kompres yapın.

Mide krampları ve sindirim sistemi sorunları için: Adaçayı ile hazırlanmış kompresi karnınıza koyarak sindirim sorunlarından özellikle gaz oluşumundan kurtulun.

Soğuk algınlığı, grip, bronşit tedavisi için: Sıcak adaçayı tüketimi bronşit, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Yalnızca balgam söktürücü olarak değil vücudu terlettiği için toksin atıcı özelliği de vardır.

Sinüsleri ve akciğerleri temizlemek için: Adaçayının buharının solunması çok önemlidir.

İshal tedavisinde: İshal tedavisinde soğuk adaçayı günde 2-4 bardak kadar önerilir.

Kesikler ve yaralar için: Soğuk adaçayı ile kesik ve yaralar üzerine kompres yapılarak daha hızlı bir iyileşme sağlanır.

Ağız sağlığı için: Günde 3 kez soğuk adaçayı ile gargara yapıldığında diş eti iltihapları ve ağız yaralarına iyi gelir.

Sıcak basmalarına karşı: 1 bardak sıcak suya 4 yemek kaşığı adaçayı ekleyip 4 saat demlemeye bırakın. Bal ve limon katılabilir ve soğuk olarak bir sıcak basma anının başlangıcında tüketilmelidir. 1 bardak adaçayı sıcak basmalarını 2 güne kadar önleyebilmektedir.

Beyin fonksiyonlarının geliştirilmesi: Ada çayı iyi bir beyin fonksiyonu ve hafıza arttırıcıdır. Çalışırken adaçayı yudumlamak sadece sizi sağlıklı tutmakla kalmayıp öğrendiklerinizi de korumaya yardımcı olacaktır.

Önemli: Ada çayı kullanmaması gerekenler:

Adaçayı kasılmalara neden olduğu için hamilelik sırasında tüketilmemelidir. Emziren kadınlarda sütün azalmasına neden olduğundan tercih edilmemelidir. Çocuklar için de tüketimi uygun değildir. Yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırabilir. Diyabeti olan hastalarda kan şeker düşüklüklerine neden olabilir. Adaçayı uyku ve uyuşukluğa sebep olur. Sakinleştirici ilaç kullananlar beraberinde adaçayı da tüketirlerse çok fazla uyku hali oluşabilir.’

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir