Aile içinde çatışmalar ve çözümleri

Aile içinde farklı kuşaklar karşılaştıklarında ve çocukların gelişimi esnasında farklı düşüncelerin ortaya çıkmasıyla birlikte çatışmalar yaşanabilir. Çözümü ise bir uzman tarafından bulunmalıdır. Psikolog Burcu Türk Lal bu konuda sizleri bilgilendiriyor.

Aile içerisinde herhangi bir konuda çatışma yaşandığında bunu hemen bir sorun olarak görmemek gerekir. Aksine bunu, aile bireyleri için bir iyileştirme sürecine ihtiyaç olduğu sinyalini veren bir durum olarak değerlendirmek önemlidir. Bu sinyal dikkate alınırsa aile yeniden uyuma kavuşabilir.

Öncelikle sorunun tanımlanması gereklidir. Sorun tanımlandıktan sonra bunu diğer aile bireyleri ile paylaşmak ve tüm aile bireylerinin biraraya gelerek beyin fırtınası yapması bir sonraki aşamadır. Beyin fırtınası sırasında bütün bireyler çatışmanın çözüm yollarını arar. Bundan sonra aile bireyleri arasında farklılıklar ortaya çıkacağı için çözüm yolunun seçilmesi, sorunun çözmenin en zor aşamasıdır. Aile bireylerinin ortak bir çözüm konusunda usulca yaklaşmaları büyük önem taşır.

Çözüm konusunda anlaşmaya varıldıktan sonra harekete geçmek gereklidir. Tüm sözcükler söylense bile çatışma ortadan kalkmayabilir ama küçük bir hareket durumu değiştirebilir. Harekete geçtikten sonra, seçilen çözümün aile içindeki çatışma üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun sonucunda çok şey değişmiş veya hiçbir şey değişmemiş olabilir. Daha farklı bir hareket gerekiyorsa farklı bir çözüm yolu denenebilir.

Son olarak da o andaki çatışmayı çözme deneyiminden, gelecekte de ortaya çıkması muhtemel problemlerin çözümüne dair dersler çıkartmak gerekir. Aile içinde çatışmalardan uzak kalmak mümkün değildir, çatışmaların yaşanması doğaldır. Önemli olan eski deneyimlerden yararlanmaktır. Daha önce işe yaramış olanın da her zaman işe yarayacağını düşünmemek gerekir. Yeni çözüm yöntemlerine de açık olmakta fayda vardır.

 

DİĞER HABERLER

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir