Anemi (kansızlık) nedenleri ve çözümü

Anemi (kansızlık) nedenleri ve çözümü

Sitemiz diyetisyenlerinden Fatma Gönen, özellikle kadınların yaşadığı bir durum olan anemi yani kanda demir eksikliği ile ilgili bilgiler vererek çözüm önerileri sunuyor.

Anemi: Tükenme Duygusu

Hiç tükenme duygusu hissettiniz mi?

Belki de çok çalıştınız ve çok az dinlendiniz. Biraz fazla uyku ve dinlenme belki de tekrar kendinizi enerjik hissetmek için tek dileğiniz. Belki de sizin yorgunluğunuz aneminin(kansızlığın) bir belirtisidir.

Aslında anemi bir hastalık değildir, fakat bazı sağlık sorunlarının belirtisidir. Sıklıkla beslenme durumu ile ilişkilidir. Anemide kırmızı kan hücreleri yeterli değildir veya kırmızı kan hücrelerinde hücrelere oksijen taşınması için hemoglobin yeterli değildir. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinin bir parçasıdır ve oksijen taşır. Anemi durumunda hücreler yeterli enerjiyi üretemez. Böylece yorgunluk, soluk deri, baş ağrısı,zayıflık, dikkat azlığı veya huzursuzluk, diğer bazı belirtiler ortaya çıkar. Yeterli kırmızı kan hücresi yapımı için diyetinizde yeterli miktarda demir, ayrıca yeterli folik asit ve B12 vitamininin bulunması gerekir.

Anemi tek bir sağlık sorununun belirtisi değildir. Akla ilk gelen kanda demirin yetersizliğidir. Gerçekte demir yetersizliği anemi türlerinin en sık görülen şeklidir. Genellikle doğurganlık çağındaki kadınların, çocukların ve gençlerin sorunudur.

Kadınların erkeklerden daha fazla demire gereksinmesi vardır. Bu nedenle de anemi riski kadınlarda yüksektir. Neden mi?

-Kadınlarda gereksinmenin fazla olmasının bir nedeni her ay menstruasyonla birlikte kan kaybıdır.

-Gebelik demir gereksinmesini iki katına çıkarır.Bunun nedeni kan hacmindeki artıştır. Kadınların demir deposu sıklıkla gebelikte artan gereksinme için kullanılır.

-Kadınlar günlük beslenmelerinde sıklıkla demirden zengin besinleri yeterli düzeyde tüketmemektedirler. Bunun nedeni vücut ağırlığının kontrolü için besin alımlarını sınırlamaları olabilir.

-Vejetaryen kadınlar demir yetersizliği ile karşı karşıyadır. Bitkisel kaynaklı demir et,tavuk ve balıktan sağlanan demir kadar iyi emilemez.

Peki bu durumla nasıl başa çıkılır? Demirden zengin bir diyet sık görülen bu anemi türünü önleyebilir. Ancak özellikle gebe kadınlarda ve başka hastalıklarla beraber görülen demir yetersizliklerinde mutlaka demir suplemanları kullanılmalıdır.

DİĞER HABERLER

Fatma Gönen

Fatma Gönen

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir