Anne Karnında Bebek Kalbi

Anne karnında bebek kalbi

Kalp rahatsızlığı henüz anne karnında iken bile görülebiliyor. Minik kalplerde ki hastalıkların başarı ile tedavi edilmesi için geliştirilen erken tanı yöntemleri ise büyük önem taşıyor.

Acıbadem Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölüm Başkanı Prof. Doktor Ayşe SARIOĞLU, daha yaşama gözlerini açmadan bebekleri yakalayan başlıca kalp rahatsızlıkları ve bunlar arasında öne çıkan ilk beş hastalık hakkında bilgi veriyor.

1. Anne karnında ki bebeğin kalp kulakçıkları ve karıncıkları arasında büyük bir delik, kulakçıklar ve karıncıklar arasında iki ayrı kapak yerine tek bir kapağın bulunmasın Atriyoventriküler Septal Defekt hastalığı denir. Bu rahatsızlık daha çok mongol yada down sendromlu çocuklarda görülüyor. Bu neden ile anne karnında iken “kromozom analizi” adı verilen testin yapılması gerekiyor.Rahatsızlık fark edildiğinde anne karnında tedavi yapılamıyor. Bu rahatsızlığı taşıyan bebekler doğuma kadar problemsiz gelişiyor. Müdahale ancak doğumdan sonra yapılıyor. Ancak test sonucunda down sendromu tesbit edildi ise hamileliğin sonlandırılması yoluna gidilebiliyor.

2. Bebeğin kalpten çıkan ak ciğer atar damar kapağının kapalı olması, ak ciğer atar damarının kısmen veya tamamen olmamasına Pulmoner Atrezi deniyor. Bu rahatsızlık tek başına olabileceği gibi diğer kalp problemleri ile birlikte de gerçekleşebiliyor. Doğum öncesi genellikle sorun yaratmıyor olsa da  doğumla birlikte morarma ile ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Acilen ilaç tedavisi ve ameliyat gerektiğinden doğumu çocuk kardiyolojisi ile kalp cerrahisinin bulunduğu bir merkezde planlanması gerekmektedir.

3. Kalbin son karıncığının gelişmeyip çok küçük kalmasına Hipoplastik Sol Kalp Sendromu deniyor. Rahatsızlık kalpten çıkan temiz kanı bütün vücuda taşıyan aort damarının kapalı olması yada bu damarın ince olması durumunda oluşabiliyor. Bu bebeklerin doğumdan sonra bir dizi operasyondan geçmesi gerekebiliyor. Bu nedenle anne karnında teşhis çok önemlidir.

4. Vücutta sağ karıncıktan ak ciğerlere giden ak ciğer atar damarı, sol karıncıktan da bütün vücuda temiz kanı götüren aort damarı çıkıyor. Bunun tam tersi bir damar yapılanmasına büyük arterlerin transpozisyonu rahatsızlığı deniyor. Doğuma kadar bir problem yaşanmıyor ancak bebek doğar doğmaz morarıyor ve hemen müdahale edilmesi gerekiyor. Bazen anne karnında sorun olursa erken doğum da gerektirebiliyor. Bu sebeple erken teşhis önemlidir.

5. Fallottetralojisi adı verilen hastalıkta kalple ilgi dört bozukluk bir arada görünüyor. Kalp karıncıkları arasında ki geniş bir delik, atar damar kapağında veya kapağın altındaki darlık yada ak ciğer atar damarının kısmen veya tamamen olmamasıdır. Ayrıca aort damarı sağa kaymış olmasıdır. Bu rahatsızlığı taşıyan bebekler doğuma kadar sorunsuz yaşayabiliyor. Ama bebek doğduktan sonra dolaşımın normale dönmesi ile birlikte “duktus” adı verilen damar kapanıyor. Bu yüzden morarma ortaya çıkıyor ve acil mudahele gerekebiliyor. Bunun için yine anne karnında erken teşhis çok büyük bir önem kazanmaktadır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir