Anne karnında yetersiz beslenme obezite nedeni!

Araştırma sonuçları obeziteye eğilimli kişilerde kilo kontrolüne yardımcı olacak yeni ilaçlar geliştirilmesini sağlayabilir. Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, gebelik sırasında yetersiz beslenme ileride obezite ve diğer sağlık problemlerinin gelişmesine neden olabilir.

Araştırma, fetüs halindeyken yetersiz beslenmenin erişkin farelerde yağ dokusunda protein yapısını etkilediğini ortaya çıkardı. Bu ekspressyon kadın ve erkek arasındaki anahtar farklılıkları açıklıyor. Yine aynı araştırma, doğum öncesi yetersiz beslenen kız bebeklerin, erişkin olduklarında erkeklere göre neden daha fazla obezite riski altında olduklarını da açıklamamıza yardımcı olacak bulgular içeriyor.

Gelişmekte olan ülkelerde yetersiz beslenme ciddi bir problemdir. Anne karnında yetersiz beslenmenin neden olduğu metabolik yeniden programlamanın altındaki moleküler mekanizmaların aydınlatılması, gelişebilecek obezite ve diğer sağlık sorunlarını önleyebilecek tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.

Çalışmada araştırmacılar gebe farelere normalde yediklerinin yarısı kadar gıda verdiler. Bebekler erişkin hale geldiğinde yağ dokusundaki protein yapısının, anne karnında normal beslenenlere göre nasıl değiştiğini belirlemek için kitle spektrometre tekniği kullanıldı. MALDI-TOF kitle spektrometri yöntemi, global protein seviyelerinin hayli duyarlı bir analizini sağlar.

Normal farelerle karşılaştırıldığında, anne karnında yetersiz beslenen dişi erişkin farelerde obezite gelişirken,18 proteinin seviyesinin düşük, 4 proteinin ise yüksek olduğu saptandı. Erkek farelerde obezite gelişmedi, ancak 12 proteinin seviyesi düşük, 17 proteinin seviyesi ise yüksekti. Araştırmacılar etkilenen proteinlerin metabolik yapılarını araştırdıklarında dişilerde görülen protein değişikliklerinin bozulmuş glukoz metabolizması ile bağlantılı olduğunu, erkeklerde ise temel olarak hücresel enerji üretiminin etkilendiğini buldular.

Dişi ve erkek fareler arasında etkilenen proteinlerin farklı olması, gebelikte yetersiz beslenmenin erkek ve dişiler üzerinde uzun vadeli etkilerinin de farklı olduğunu düşündürmektedir. Özellikle belli bir protein grubu seçilmemiş, yüzlerce farklı etkilenmesi olası protein üzerinde çalışılmıştır. Araştırma Amerikan Fizyoloji Derneği’nin 2015 Deneysel Biyoloji oturumunda sunulmuştur. Şimdi, hangi proteindeki değişimin, obezite gelişimini nasıl etkilediği üzerinde çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu sayede yağ hücrelerinde glukoz metabolizmasını arttırarak obezite gelişme olasılığını azaltacak ilaçlar geliştirilebilecektir.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir