Anoreksiya nervoza nedir?

Fizyolojik, davranışsal, psikolojik değişiklikler gösteren; boyuna, cinsiyetine, yaşına uygun olan ya da bunun altında bulunan vücut ağırlığı olmasına karşın, kilo almaktan, beden ölçülerinin bozulmasından, şişman olmaktan endişelenme, kaygı duyma, aşırı korkuya kapılma durumuyla ve bitip tükenmeyen bir zayıflama isteği ile belirli bir hastalıktır.

 

Hastaların %90-95’i kadındır.Genç kızlarda binde 5 oranında saptanmakta ve genellikle 12-25 yaş arasında rastlanmaktadır. Son yıllarda anoreksiyanın görülme sıklığındaki artışlar dikkat çekicidir.

 

Hastalar karbonhidrat ve yağ içeren gıdalar başta olmak üzere gıda alımını tamamen azaltır. Aşırı hareketli olabilir veya egzersiz yaparlar. Kilo almadığına inanmak için aynaya uzun uzun bakar. Bazıları kendini tamamen şişman algılarken bazıları zayıf olduğunu, ancak karın, baldır, kalça gibi bazı bölgelerin şişman olduğunu iddia ederler. Zayıflıklarının tehlikeli boyuta geldiğinin farkına varmaz.

 

Anoreksiya Nervoza şiddetli açlığın yol açacağı bazı fiziksel sonuçlara neden olur. Kilo kaybıyla birlikte kaslarda erime ve organlarda, örneğin kalpte hasar meydana gelir. Kilo kaybı adet kanamalarının kesilmesine ki, bu durum ilerde kısırlığa yol açabilir veya Osteoporosıs (zayıf ve kolay kırılan kemikler) kemik erimesine neden olabilir. Belki de en can sıkıcı olanı Anoreksiya Nervozanın bireylerin üzerindeki duygusal ve sosyal etkileridir. Birçoğu eskiden yaptığı şeyleri yapmayı istemez, aşırı hoş ya da mükemmel olma çabasıyla kaygılanır, kederli ve bunalımlı olurlar. Bir kısmı özellikle ergenler eğitimlerinden uzak kalır veya okulla ilgili saplantı geliştirirler.

 

Anoreksiya Nervoza’nın tedavisinde değişik psikoterapi yöntemleri, aile terapisi, ilaç tedavisi ve gerekirse hastane tedavisi hastanın özgün durumu dikkate alınarak devreye sokulur.

DİĞER HABERLER

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir