Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Anti Aging besinler

Genç kalmak, genç görünmek ve genç hissetmek artık herkesin ortak bir isteği ve amacı haline geldi… Genç kalabilmek için birçok farklı uygulamaya “EVET” diyenler, çeşitli sağlık risklerini göze alarak etkinliği kanıtlanmamış yöntemleri deneyenler ve genç kalmayı takıntı haline getirenler size bir müjdemiz var.

Yaşlanmayı durdurmak mümkün olmasa da, doğru yöntemler ile sağlıklı bir şekilde geciktirmek mümkün… Yaşlanmayı geciktirecek en doğru ve sağlıklı yöntem ise sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek ve anti-aging besinlerden ve besin öğelerinden yardım almak…

İşte anti-aging etkili besinler!

Avokado: Yeni tanışmaya ve alışmaya başladığımız bir meyve olan avokado oldukça sağlıklı ve yararlı… Aynı zamanda anti-aging etkilerde gösteriyor. Amerika Diyetisyenler Derneği’nin hazırladığı bir rapora göre avokado içinde bulunan bileşikler sayesinde birçok besin öğesinin vücutta kullanılabilirliğini arttırıyor. Tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olması nedeni ile vücutta kötü huylu kolesterolün miktarını azaltıcı etki gösteriyor. Anti-aging vitamini olarak adlandırılan E vitamininden zengin olması cildin güzelleşmesinde ve yaşlılık etkilerinin gecikmesine yardımcı oluyor.

Küçük taneli lezzetli meyveler: Yani kiraz, vişne, çilek ve dut gibi severek lezzetine doyamadan tükettiğimiz meyveler… Özellikle koyu renkli olanları antioksidan etki gösteren flavonoidlerden oldukça zengin olduğundan ötürü vücudumuzu zararlı toksik öğelerden temizleyerek genç ve dinç kalmamıza yardımcı olur.

Turpgiller: Turpgillerden olan sebzeler yani Brüksel lahanası, lahana, karnabahar ve brokoli gibi sebzeler içerdikleri enzimler ve antioksidanlar sayesinde sadece kanser ile değil aynı zamanda yaşlanma ile de savaşıyorlar. Günde yaklaşık 120 gram bu sebzelerden tüketilmesi anti-aging mücadelenizde büyük destekçiniz olacaktır.

Sarımsak: Haftada 2-3 kez 1-2 diş çiğ sarımsak tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilir ve kanınızın pıhtılaşmasını engelleyebilirsiniz. Sağlıklı bir dolaşım sisteminin sağlıklı ve yaşlanmayan bir cilt ve beden anlamına geldiğini unutmayın… Sarımsak pişirildiğinde içerdiği yararlı öğeler etkisiz hale geldiğinden ötürü çiğ tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Zencefil: Kan şekerini dengeleyici etkisinin yanı sıra ağrılara da iyi geldiği son dönem araştırmalarında kanıtlanmıştır. Günde 1-2 gram zencefil tüketerek kendinizi yenileme yolculuğunda hız kazanabilirsiniz. Yoğurdunuza, sütünüze veya çayınıza katacağınız 1 silme çay kaşığı zencefil lezzetli bir serüvene doğru yola çıkmanızı sağlar.

Kuruyemişler: Doğru miktarda tüketilen ve doğru seçilen kuru yemişler ile gençlik hissine bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Yüksek omega-3, E vitamini ve magnezyum içeriği ile kuru yemişler bedenin toksik maddelerden arındırılmasında ve kalp sağlığının korunmasında rol oynarlar. Her gün 10-15 fındık veya bademi veya 2-3 adet tam cevizi ara öğün olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar özellikle bademin zayıflama konusunda da etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Tam tahıllar: Sinir sistemi üzerinde yoğun etkileri olan B vitaminlerinden, sindirim sistemi sağlığını koruyan posadan ve kompleks karbonhidratlardan zengin olan tam tahıl ürünleri tokluk süresini uzatır ve kan şekerinin dengeli yükselmesini sağlar. Kan şekerinin dengeli yükselmesi hücrelere glikoz yüklenmesini yavaşlatarak yaşlanmayı geciktirici bir etki oluşturur.

ANTİ-AGİNG FAALİYETLERDE BESİN DESTEKLERİ KAÇINILMAZ DEĞİL!

Yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için ve bir anti-aging fırtınası yaratmak için birçok kişi sayısız çeşit çeşit besin desteği alması gerektiğini düşünür. Fakat bu anti-aging konusunda söylenen büyük yalanlardan biridir. Çeşitli koşullarda sağlık durumu göz önünde bulundurularak kişilere destekler verilmesi gerekebilir fakat bu durumda mutlaka doktorun önerilerinin dışına çıkılmamalıdır.

Sağlıklı bir kişi yaşlanma etkilerini geciktirmek için iki faktöre dikkat etmelidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz. Sağlıklı bir beslenme tarzının ömür boyu sürdürülmesi ile yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan sağlık sorunlarına yakalanma riski en aza indirilebilir. Anti-aging uygulamalarında diğer önemli bir nokta ise sağlıklı kilonun korunmasıdır. Doğal besinlerle sağlıklı bir şekilde beslenerek yaşlanmayı geciktirici etkileri olan bütün öğeleri yeterli ve dengeli bir miktarda alabiliriz. Ayrıca hiçbir tabletin etkileri besinlerden daha fazla değildir. Yapılan bilimsel araştırmalar, besinlerde bulunan antioksidanların ve anti-aging öğelerin vücutta kullanılabilirliğinin tabletlerden çok daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Kardiyo egzersizlerde yaşlanmayı geciktirici etki gösterir. Haftada 3-4 kez 30-45 dakika kadar yapılacak ısınma, kardiyo, esneme ve soğuma egzersizlerinden oluşan bir fitness çalışması ile kendinizi birkaç yaş daha genç hissedebilirsiniz.

NİL ŞAHİN GÜRHAN

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Nil Diyet

Bağdat Cd.Ateş Apt.No:102/3-4 Feneryolu İSTANBUL

Tel: 0 216 348 73 15

www.nildiyet.com

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir