Ara öğünler zayıflatıyor

Ara öğünler zayıflatıyor


Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli kurallarından biri ara öğündür. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemekleri arasında çok acıkmanızı engelleyecek ve ihtiyacınız olan enerjiyi ve vitaminleri alabilmeniz için ara öğünler çok önemlidir.

Peki ara öğünlerde hangi besinler tercih edilmelidir? Ara öğünlerde tüketilen yiyecekler kilo aldırır mı yoksa zayıflamaya yardımcı olabilir mi?

Ara öğünlerde süt yoğurt meyve gibi yiyecekler tercih edilebilir. Yada tost sandviç gibi yiyeceklerde tercih edilebilir. Ama bu yiyeceklerin miktarı çok önemlidir. Örneğin ara öğünde meyve tercih edildiğinde bir dolu tabak yemek yerine ölçülü ve 1 porsiyon şeklinde yemek daha faydalıdır. Bir porsiyon meyve ortalama 50 kaloridir. Kahvaltı ve öğle yemeği arasnda meyve tüketilmesi daha doğru olur. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında daha uzun bir vakit olduğundan dolayı ara öğün olarak beyaz peynirli domatesli bir sandviç yada tost ve ayran gibi besinleri tüketmek daha sağlıklı olabilir. Yada süt ile birlikte meyve yada yoğurt ile birlikte meyve de tüketilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bu uzun aralıklarda tüketilen ara öğünlerde sadece karbonhidrat içerikli besinler tüketilmemelidir. Meyvenin yanında süt veya yoğurt tüketilmesinin sebebi kan şekerinin düzenlenmesi içindir. Akşam yemeğinden sonraki ara öğünde çok önemlidir. Daha hafif olması gereken bu son ara öğünde 1 bardak süt veya 1 porsiyon meyve tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir