Ara öğünler zayıflatıyorAra öğünler zayıflatıyor
6 Kasım 2012 tarihinde eklendi, 2.967 kez okundu.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli kurallarından biri ara öğündür. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemekleri arasında çok acıkmanızı engelleyecek ve ihtiyacınız olan enerjiyi ve vitaminleri alabilmeniz için ara öğünler çok önemlidir.

Peki ara öğünlerde hangi besinler tercih edilmelidir? Ara öğünlerde tüketilen yiyecekler kilo aldırır mı yoksa zayıflamaya yardımcı olabilir mi?

Ara öğünlerde süt yoğurt meyve gibi yiyecekler tercih edilebilir. Yada tost sandviç gibi yiyeceklerde tercih edilebilir. Ama bu yiyeceklerin miktarı çok önemlidir. Örneğin ara öğünde meyve tercih edildiğinde bir dolu tabak yemek yerine ölçülü ve 1 porsiyon şeklinde yemek daha faydalıdır. Bir porsiyon meyve ortalama 50 kaloridir. Kahvaltı ve öğle yemeği arasnda meyve tüketilmesi daha doğru olur. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında daha uzun bir vakit olduğundan dolayı ara öğün olarak beyaz peynirli domatesli bir sandviç yada tost ve ayran gibi besinleri tüketmek daha sağlıklı olabilir. Yada süt ile birlikte meyve yada yoğurt ile birlikte meyve de tüketilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bu uzun aralıklarda tüketilen ara öğünlerde sadece karbonhidrat içerikli besinler tüketilmemelidir. Meyvenin yanında süt veya yoğurt tüketilmesinin sebebi kan şekerinin düzenlenmesi içindir. Akşam yemeğinden sonraki ara öğünde çok önemlidir. Daha hafif olması gereken bu son ara öğünde 1 bardak süt veya 1 porsiyon meyve tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git