Az ve Sık Yemek Zayıflatıyor

Az ve sık yemek zayıflatıyor

Uzmanlara göre sık sık ama az yemek metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Bu sayede aslında hem kendinizi tok hissetmiş oluyorsunuz hemde yemek konusunu gün boyunca kapatmış oluyorsunuz. Uzun süre aç kalmayın diye uyarıda bulunan uzmanlar aç kalmanın daha çok yemek yeme hazzını doğurduğunu söylüyorlar.


Az ve sık yemek zayıflatıyor ancak tabi ki beraberinde ara ara egzersizde gerekli. En kolay egzersiz olan yürüyüş bu zayıflama tekniğinin yardımcısı. Uzun süre aç kalmamak bu zayıflama şeklinin bir diğer önemli noktası.

EN ETKİLİ EGZERSİZ
Bugün bazal metabolizmayı artırdığı bilinen en etkili yöntem egzersizdir. Egzersiz sadece kalori yakarak günlük dengeyi negatife yani kilo vermeye doğru yönlendirmekle kalmaz, vücudun metabolizma hızını artırarak istirahatte de Zayıflamak için kullanılan ilaçların yan etkisi hayati tehlike arz ediyor daha fazla enerji tüketmesini sağlar. Az az ama sık yemek yemenin de metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

UZUN SÜRE AÇ KALMAYIN
Buna karşılık uzun süreli açlıklar metabolizmanın yavaşlamasına yol açmaktadır. Bu sebeple uzun
süreli açlıklar, çok düşük kalori ile beslenme hem sağlıklı değildir, hem de zayıflama yönünden etkinlikleri sınırlıdır. Bayanlarda metabolizma hızı erkeklere göre biraz daha yavaştır. Bunda bayanların erkeklere göre daha fazla yağ ve daha az kas dokusuna sahip olmaları rol oynar. Vücuttaki kas dokusu metabolizma hızını olumlu yönde etkiler. Yaşlanmanın doğal sürecinde metabolizmanın yavaşlaması da yer ahr. “Anti-aging” adı da verilen yaş alma ile elde edilen olumsuzlukların önlenmesi çabalarında metabolizma hızında düşmenin önüne geçmek de önemli yer tutar.

TİROİD YAVAŞLATIR
Tiroid hormonu ve stres hormonu adrenalin metabolizmayı artıran hormonlardır. Tiroid hormonunun az salgılanması yani hipotiroidi en sık karşılaştığımız metabolizma yavaşlaması ve buna bağlı kilo alma nedenlerinden birisidir.

NASIL ÖLÇÜLÜR?
Gerçek metabolizma hızı oldukça zor karmaşık, vücudun oksijen tüketimi ile laboratuvar ortamda gerçekleştirilebilen yöntemlerle ölçülebilmektedir. Bu sebeple günlük yaşamda pek kullanılmaz, daha çok araştırmalarda kullanılır. Bunun yerine günlük yaşamda kullanılabilecek, sonuçlan bu ölçümlere oldukça yakın yöntemler ve formüller üretilmiştir. Bunlardan en yaygın kullanılanı bıyoempedans yöntemi ile vücudun elektriksel direncinin değerlendirilmesidir. Metabolizma hızı vücuttaki yağdışı – ağırlıklı olarak da kas dokusunun miktarı ile yakın ilişkilidir. Su, kemik ve yağ dokusunundirenci farklı olduğu için vücuttan geçen küçük doz elektriksel akım sonucu elde edilen değerlere dayanarak, yaş, boy, kilo verilerini de içeren formüller yardımıyla vücut yağ oranı ve dolayısı ile yağdışı doku miktarı belirlenebilmektedır.İlerleyen teknoloji   bu tip ölçümlerde her geçen gün daha gerçeğe yakın veriler elde edilmesini sağlamaktadır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir