İyi Beslen, Hastalıklardan Korun

B Grubu Vitaminleri

B vitamini vücudun gelişmesi, göz sağlığı, solunum sistemi ve sağlıklı bir cilt icin gereklidir. B Grubu vitaminleri 7 bölüme ayrılır.

B1 Vitamini’nin en önemli görevi, gıdalar yoluyla alınmış olan karbonhidratı enerjiye dönüştürmektir. Kas ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında da oldukça önemli bir rolü vardır. Yetersiz alındığında; iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülebilir. Ekmek, makarna, pirinç gibi buğday ürünlerinin yanı sıra kırmızı ve beyaz etlerde, balık ve yumurtada bulunur.

B2 Vitamini, büyümede, solunum siteminin düzenli çalışmasında etkin rol oynar. Eksikliğinde, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, gözlerde kaşıntı, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı ve sindirim sorunları oluşabilir. En önemli kaynağı; süt ve süt ürünleri, karaciğer, böbrek gibi organ etleri, yumurta, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve mercimektir.

B3 Vitamini, tiamin gibi karbonhidratların enerjiye dönüşmesinde, sinir sisteminin düzenli çalışmasında etkin rol oynar. B3 Vitamini, protein açısından zengin kaynaklar olan kırmızı et, tavuk, balık; bunun dışında kurubaklagiller, fındık, ceviz ve buğday ürünlerinde bulunur.

B5 Vitamininin, karbonhidrat, yağ ve proteinlerin vücutta kullanılmasında etkin rolü vardır. B5 Vitamini doğada ve hemen hemen her yiyecekte bulunduğu için eksikliği görülmemektedir.

B6 Vitamini, sinir sistemi ve hormonların düzenli çalışmasını sağlar. Vücudun enfeksiyona karşı savunmasında rol oynar. Eksikliğinde; migren tipi baş ağrısı, kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk, adale zayıflığı ve krampları oluştuğu görülmektedir. B6 Vitamini organ etleri, tavuk, balık, yumurta sarısı, kurubaklagiller, yağlı tohumlar ve tahıllarda bulunur.
B9 Vitamini, halk arasındaki yaygın adı “Folik Asit”tir. Özellikle yeni hücre yapımında, hamilelik döneminde bebeklerin zeka gelişiminde önemli rol oynar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Eksikliğinde, zeka geriliği, sinir ve büyüme sisteminde bozukluklar ve kansızlık görülebilir. Folik asit, yeşil yapraklı sebzelerde, kurubaklagillerde, muz ve portakal gibi meyvelerde bulunur.

B12 Vitamini, diğer B Grubu vitaminleri ile birlikte kan hücresi yapımında görev alır. Protein ve yağların vücutta kullanılmasını sağlar ve sinir sistemi üzerinde önemli rolü vardır. Yetersiz tüketildiğinde kansızlık (anemi) görülür. Ayrıca besinler yoluyla veya sigara ile vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirmede önemli rol oynar. Genellikle vejetaryen veya daha ileri aşaması olan vegan kişilerde görülmektedir. B12 vitamini karaciğer, yürek, böbrek gibi organ etlerinde, kırmızı et, tavuk, balık, süt, yumurta ve peynirde bulunur.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir