Bağışıklığı Güçlendiren 10 Etkili Yol

Bağışıklığı güçlendiren 10 etkili yol

Sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte, vücut direnci düşmeye başlıyor. Bu durum, bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı vücudun güçsüz kalmasına neden oluyor.  Ancak, güz mevsimi sizi korkutmasın.

Sonbaharda görülen hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek için alınacak birçok önlem bulunuyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedef Altınışık bağışıklığı korumanın en etkili 10 yolunu anlattı.

DÜZENLİ UYUYUN
Bağışıklığınızı güçlendirmek için öncelikle düzenli uyumalısınız. Erken saatlerde yatıp, sabah erkenden kalkmak, sonbaharda görülecek hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor.

HAVA KİRLİLİĞİ

Sonbaharda hava aniden kuruyarak solunum yolu hastalıklanna davetiye çıkanyor. Viral olan bütün hastalıklar, ani ısı düşmesiyle ortaya çıkıyor. Kuru ortam ve hava kirliliği ile bütün virüsler hızla çoğalıyor. Bu nedenle, kirliliğin yoğun olduğu günlerde yanınızda atkı ya da ağzınızı kapatabilecek bir nesne bulundurmalı ve mümkünse ağız yerine burundan nefes almalısınız.

TEDAVİLERİ İHTİMAL ETMEYİN
Bağışıklık sistemini yorduğu için mevcut hastalıklann ihmal edilmeden tedavi ettirilmesi gerekiyor. Özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşadıkları en ufak bir şikayette bile doktorlarına danışmalılar.

C VİTAMİNİ VE ÇİNKO TAKVİYESİ ALIN

Taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini, bağışıklığı güçlendiren en önemli kaynaklardan biri. Sonbaharda yetişen yeşil soğan, pırasa, kereviz gibi sebzeler, C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin. Bu aylarda, içinde bağışıklığı güçlendirecek çinko maddesi bulunan bezelye, kestane, ceviz ve fındığın da tüketilmesi öneriliyor.

BESLENME ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Eğer bir alerjiniz varsa, alerjik olduğunuzu bildiğiniz besinlerden uzak durmalısınız. Besin alerjisi olanlann alerjileri genellikle sonbahar aylarında ortaya çıkıyor. Özellikle süt ürünleri ve glüten içeren besinlere karşı alerjisi olanlann bu aylarda daha da dikkatli olması öneriliyor. Sonbaharda şeker kullanımında da aşınya kaçmamak tavsiye ediliyor. Çünkü basit şeker, vücudu yorarak, bağışıklığı düşürüyor. Bol sıvı tüketimi özellikle de su içilmesi bağışıklık sistemini koruyan bir diğer önemli etken.

BOL BOL EGZERSİZ YAPIN
Sonbaharda yoğun egzersiz, bağışıklığı düşüreceği için hiç önerilmiyor, Pilates ve yoga bu mevsim için önerilecek egzersiz türleri. Bu mevsimde açık havada ya da sahil kenarında egzersiz yapmak için hala şansınız var. Kapalı spor salonlarının tekdüzeliğini yaşamadan keyifle egzersiz yapabilirsiniz.

BİTKİLERDEN DESTEK ALIN
Ekinezya bitkisi vücudu hastalıklara karşı etkili bir şekilde koruyor. Ekinezyayı sadece çay olarak tüketmeniz yeterli ya da yararlı olmayabiliyor. Bu bitkiyi nasıl kullanabileceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Zencefil de bronşlan açtığı, salgılan yumuşattığı için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ancak hamilelerin zencefili tüketmemesi, diğer kişilerin de zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekiyor.

D VİTAMİNİ ALMAYI İHMAL ETMEYİN

Güneşin azalmasıyla birlikte sonbaharda D vitamini eksikliği ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle, kandaki D vitamini düzeyinin saptanarak gerekli durumlarda takviye yapılması öneriliyor.

STRESTEN UZAK DURUN

Bağışıklık sistemi, savunma hücreleri aracılığıyla çalışıyor. Savunma hücrelerindeki düşüş de sıkıntı yaratıyor. Stres, depresyon, aşın yorgunluk, mutsuzluk savunma sistemini düşürüyor, işte bu yüzden, mümkün olduğunca stresten uzak kalmak gerekiyor. Özellikle sonbaharda görülme sıklığı artan depresyon belirtilerini fark ediyorsanız, hemen bir uzmana başvurmalısınız. Unutmayın, depresyon bağışıklık sistemini derinden etkiliyor.

GRİP AŞISI YAPTIRIN

Grip aşısı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Sonbaharda nezle, grip gibi viral enfeksiyonlar daha sık görülüyor. Özellikle yaşlı, çocuk ve kronik hastalığı olanlann grip aşısı yaptırması öneriliyor.

D VİTAMİNİ KANSERE KARŞI DA SAVAŞIYOR!

Acıbadem Maslak Hastanesi iç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, D vitaminin bağışıklık sistemi üzerinde oldukça yararlı olduğunu belirtiyor ve bu nedenle D vitaminini yeterli alanlarda kanser görülme oranının daha düşük olduğunu söylüyor: “D vitamini, vücudun bağışıklık sistemine zarar veren hücreleri öldürmeye yönelik bir hareket başlatıyor. Bu nedenle D vitaminini yeterli miktarda alan kişilerde; meme, bağırsak ve prostat gibi kanserler daha az ortaya çıkıyor. Ancak, gıdalarla aldığımız D vitaminine mutlaka dışarıdan vitamin desteği de yapmak gerekiyor. D vitamini eksikliği erken dönemde halsizlik, yorgunluk, kas ve kemik ağrılarına yol açabiliyor. Menopoz döneminde de D vitamini eksikliğine çok sık rastlanıyor. D vitamini en yoğun balıkta, süt ve süt ürünlerinde bulunuyor. Ancak yiyeceklerle alınan D vitaminin vücut tarafından kullanılabilmesi için cilt altında sentezlenmesi gerekiyor, işte güneş ışınları bu sentezlenmeyi sağlıyor. Bu yüzden sonbaharda güneşli havalarda, doğrudan güneş ışığı alacak şekilde güneşlenmek gerekiyor.”

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir