Bahar besinleriyle tazelenin


Kış bitti, şimdi yenilenme, tazelenme zamanı! Peki bizi tazeleyen baharın büyüsünü taşıyan besinler neler bir bakalım.

Ispanak

Ispanak göz sağlığı, bağışıklık fonksiyonu ve diğer birçok vücut işlevi için gerekli olan A ve C vitamini deposudur. İçerriğindeki K vitamini güçlü kemikler oluşturmanıza yardımcı olur. Ispanak ayrıca, anemiyi önleyen folat ve demir içerir. Magnezyum ve potasyum içeriğiyle de kas gelişimi ve büyümesi için önem taşır.

 

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin bir besin olan yoğurt, güçlü kemikler ve dişler için önemlidir. 1 kase yogurt tek başına sekiz gram protein kaynağıdır. Yoğurt aynı zamanda sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için gerekli olan probiyotik bakterilerin iyi bir kaynağıdır.

 

Çilek

Vitaminler, mineraller ve bitkisel besinler ile yüklü taze çilek harika bir süperstar meyvedir. Sadece bir bardağı kemik gelişimi için önemli olan bir çilek günlük c vitamini karşıladığı gibi aynı zamanda yüksek miktarda manganez sağlar. Çilek bir porsiyonunda üç gram lif içerir.

 

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz içeriğindeki K vitamininin yanı sıra folatın da mükemmel bir kaynağıdır. Aynı zamanda A vitamini ve demir sağlar. Yeşil, mor ve beyaz çeşitleri mevcuttur.

DİĞER HABERLER

Fatma Gönen

Fatma Gönen

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir