Bebeğim katı gıdalara geçiyor

Bebeğim katı gıdalara geçiyor

Sitemiz diyetisyenlerinden Oya Neva Demirkol, bebeğinizi katı gıdalarla tanıştırırken dikkat etmeniz ve asla yapmamanız gerekenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

O büyük gün geldi! Bebeğiniz ve sizin için oldukça özel olan 1. yaş partisini kutladınız! Son 1 yıldır gazı mı var, ağrısı mı var, neden kustu, doydu mu gibi bir türlü emin olamadığınız sorular artık yerini yavaş yavaş bebeğiniz tarafından dile getirilen isteklere bırakacak. Bebeğinizin bu heyecanlı gelişim evresinde sırada sizi nelerin beklediğini merak ediyor olabilirsiniz. Anne-babalara küçük bir ipucu vereyim! Bebeğinizin beslenmesi için önemli aşamalardan biri olan katı besinlere geçiş vakti!

Bebeğiniz, ev yapımı püreler veya dışarıda güvenilir markalardan aldığınız bebek yiyecekleri ile beslenme konusunda sağlıklı beceriler geliştirdi. Ona sunduğunuz pürenin her kaşığında çiğneme ve yutma kabiliyeti gelişirken, bir sonraki aşamaya da kendini yavaş yavaş hazırladı. Sağlıklı büyüme ve gelişmesinin tamamlanması için onu katı gıdalarla tanıştırırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. 1 yaşındaki bebeğiniz artık pürenin içerisinde özenle hazırladığınız meyveleri, sebzeleri, etleri, tam tahıllı kaynakları ve benzeri besinleri tek olarak tüketmenin tadını çıkarabilir! Bu noktada artık yiyecekleri püre haline getirmeden, bütün formuna yakın bir şekilde bebeğinize sunabilirsiniz. İşte katı gıdalara geçerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Bebeğinizin çocuk sandalyesinde güvenli bir şekilde oturuyor olduğundan emin olun. Katı gıdalara geçerken alıştığından daha büyük parçalarla karşılaşmak onu şaşırtabilir. Ani hareketlerde bulunmaması ve boğazına bir şey kaçmaması için bebeğinizin güvenli bir yerde oturması şart.
  • Bebeğinizi bu evrede gözlemlemeniz hem güvenlik, hem de tükettiği yiyeceğe olan tepkisi açısından oldukça önemli. Bebeğinizin katı besinlere alıştığından emin olana kadar onu yiyeceğiyle başbaşa bırakmayın.
  • Vereceğiniz yiyeceği bebeğinizin kolayca ağzına atabileceği ve çiğneyebileceği küçüklükte parçalara ayırın. Kolayca ağzına atabilmesi için parçaların çok büyük olmamasına, çiğneme alışkanlığının gelişmesi için ise parçaların çok küçük olmamasına dikkat edin.
  • Et türü besinlerin kemiksiz ve derisiz olmasına özen gösterin. Kabukları boğazına takılabileceğinden başlangıçta sebzelerin ve meyvelerin de kabuklarını soymaya dikkat edebilirsiniz.
  • Besinlerin sıcaklıklarını her zaman kontrol edin. Çok soğuk veya çok sıcak olmaları tanışma aşamasında bebeğinizin tepki göstermesine ve bu besinlerden soğumasına yol açabilir.
  • Meyveleri yedirmeye başlamadan önce çekirdeklerini çıkarmayı ihmal etmeyin.
  • Besinlerin içerisine ekstra tuz, şeker, baharat katmamaya özen gösterin. Bebeğinizin bu besinleri sevmesi için içerisine katacağınız ekstra baharatlar onun bu besinden uzaklaşmasına veya damak tadının bu şekilde gelişerek o besini hayatı boyunca aynı şekilde tüketmesine yol açabilir.

Unutmayın, bebeğiniz hala olan bir kaç dişiyle bu besinlere alışmaya çalışıyor ve çiğneme konusunda henüz mükemmel değil. Onunla tanıştırdığınız bütün besinlerin pişirilmesi gerekmiyor, ancak çok sert besinleri buharda pişirerek veya haşlayarak besinlerin biraz yumuşamasını sağlamak çiğneme kabiliyetinin gelişmesinde size yardımcı olacak bir yöntem.

Bebeğinize tam yağlı süt ürünleri vermenizde hiç bir sakınca yok. Sütün içerisinde bulunan yağ asitleri, bu yaşlarda bebeğinizin beyin gelişiminde oldukça fayda sağlıyor.

Bebeğinizi Katı Besinlerle Tanıştırırken Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler:

  • Bebeğiniz katı besinlere geçerken üzüm gibi kolayca boğazına takılabilecek besinleri bu aşamada kesinlikle kullanmayın.
  • Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler hem boyutları küçük olduğundan hem de alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden dolayı bebeğinizle tanıştıracağınız besinler sırasında öncelikli yere sahip değiller. Evet bu besinler onların gelişimi için gerekli; fakat çiğneme yetisi tam olarak gelişmeden bu tür besinlere başlamakta acele etmeyin.
  • Çok sert olan veya parçalanamayan besinlerden uzak durun. Bunu test etmek için bir kaşık veya çatal yardımıyla bebeğinize vereceğiniz besini ezmeye çalışabilirsiniz. Eğer kolayca parçalanabiliyorsa bebeğiniz de aynı işlemi dişleriyle gerçekleştirebiliyor demektir.

Bebeğinizi Aile Yemeklerine Nasıl Dahil Edeceksiniz?

Bebeğinizi aile yemeklerine dahil etmek, onun çevresindekilerin nasıl yediğini keşfetmesini ve kendisinin de nasıl yemesi gerektiğini öğrenmesini sağlar. Bebeğiniz aileniz için hazırladığınız pek çok yiyecekten yiyebilir; ancak bu yiyeceklerin tuzlu, şekerli, baharatlı olmamasına özen gösterin. Siz besinlerin en saf hallerini ona tanıtmalısınız. Bebeğinizin o besini sevmesi için katacağınız ekstra tuz, şeker ve baharatlar onun minicik bünyesine ağır gelebilir.

Porsiyonlar konusunda ısrarcı olmamanız önemli . Bebeğiniz sizinle aynı porsiyon büyüklüğüne ihtiyaç duymuyor. 1 yaşında bir çocuğun günlük 1000 kalori alması onun için yeterli olacaktır. Çocuğunuza daha fazla yemesi için baskı yapmanız onun yemek yemekten soğumasına ve yemek yemeyi reddetmesine neden olabilir. Sabırlı olun ve orta yolu bulmaya çalışın!

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir