Belinizdeki simitlerden kurtulun!

Belinizdeki simitlerden kurtulun!


Sitemiz pilates eğitmeni Jale Özen, bel çevresindeki yağlardan kurtulmak isteyen fakat çözümü yanlış yollarda arayıp sağlığını bozanlar için önemli uyarılarda bulunuyor.

Ah yıllardır ne çok insan şikayet etti belinin etrafını baş parmakları ve diğer parmakları arasında bir simit gibi kavrayıp  gözüme doğru sallayarak…

“ Bundan” dedi, “Bundan kurtarabilecek misin beni?”

Yıllar öncesinden hareketlerle geldiler çoğu.

“Sopa çeviriyorum, yanlara eğilip kalkıyorum … olmuyor, olmuyor, olmuyor”

Sopa çevirmek; eski yoğurtçular gibi omuzlarınızın üstünden geçirdiğiniz sopaya kollarınızı asıp üst bedeni omurga ekseninde döndürmek oluyor, bir o yana bir bu yana…

Veya belediye parklarındaki spor aletlerinde olan, diskli zemine ayak basıp ellerle önünüzdeki barı tutup alt bedeni sağa sola çevirmek de aynı amaçlı hareketlerden.

Ve her iki hareket de… Omurga sağlığı için çok zararlı olduğu gibi, doğru uygulansa belki biraz işe yarayabilir. Ama doğru uygulayabilen kaç kişi var derseniz, cevap vermek istemem. Bu tip burgulu hareketlerde ilk şart; karın ve bel kaslarının sağlam esnek ve sıkı olabilmesidir. Buna rağmen risk vardır. Ve hareketli yani burgu olarak sağa sola dönüp duran kısım dışındaki yer tamamen sıkı ve sabit durmalıdır.

Yoğurtçu gibi olan duruşta, kalça dönmez , sıkı durur , dizler hafifçe gevşektir-abartmadan-ve karın sımsıkı tutulur, bel etrafında vücut deli deli döndürüldükçe daha çok çalışır düşüncesi içindeki ey toplum insanımız… hatadasın, fıtıklara gebesin.

Eğer parklardaki belediye spor aletlerindeki gibi ayaklarının bastığı disk kendi etrafında dönüyorsa kalçadan dönmeler gerekir ki bu durumda da omuzların, başın bakış açısı ve pozisyonu tamamen sabit ve sıkı, karın içeri çekilmiş korse gibi olmalıdır.

Ama her iki harekette de bel, risk altındadır…nokta.

Omurgayı oluşturan omurların arasında yastıkçık gibi diskler vardır ve bir de omur dizisi içinden bedenimizin her noktasına ulaşan sinirler… Elinizin parmak ucunu bile hissetmenizi sağlayan bu sinirlerdir işte. Omurlarınızı haldır huldur, korumadan, karın kaslarınızı sıkı tutmadan kendi etrafında döndürür durursanız, o disklere zarar verir ve hatta fıtık öykünüz varsa bir de hele, nurtopu gibi bir fıtığa, hatta birkaç fıtığa sahip olabilirsiniz.

O yüzden bana yeni gelenlerin çoğunda zaten bel sorunları vardır. Yıllarca çekilen yanlış mekikler …

Ah ah…Karın güçlenmeden, başın ellerle tutulup çekilerek yukarı kaldırılmaya çalışılması nedeniyle hasarlı boyunlar… Kabus gibi.

Peki o karın bölgesi simitler nasıl gidecek???

Pilates ile…

Doğru pilates ile yapılan hareketlerde pelvik stabilizasyon şarttır ve bu omurgayı korurken, karın ve bel bölgesi kaslarını, öncelikle omurgaya en yakın olan kasların tonusunu da arttırarak çalıştırır bu da omurgayı korse gibi sıkı tutan kaslar demektir.

Fleksiyonda, ekstansiyonda, side bendingde, rotasyonda ve torsiyonda   hazırlanan hareket dizileri ile, bel ve karın bölgesi güçlendirilerek hem esnek ve hem de sıkı hale getirilir. Doğru nefes, olmazsa olmazdır.

Kontrollülük, tüm hareketler için geçerli bir temeldir. Konsantrasyon yüksek tutularak yapılan hareketler farkındalıkla beraber beden kontrolünü yükseltir.

İmgelemelerin doğru betimlenmesi ve kullanılması, doğru bölgelerde odaklanmayı arttırır.

Ritmin düzenli, akışkan ve kontrollü oluşuyla bir arada olmak üzere bedenin sadece kullanılan bölgesi değil, her noktasında eşit gerilim sağlanmalıdır. Aynı bir floresan lambanın içindeki ışığın eşit dağılımı gibi, bedenin her noktası eşit bir gerilim ile hareket içinde akmalıdır.

Kullanılan toplar, lastikler, ringler ve rulolar ile kontrollü beden kullanımında odaklanma arttırılır ve bedenin harekete verdiği cevabın başarısı arttırılır.

Ve tüm bunların, bir yerlerden izleyerek veya okuyarak uygulanacak aşamaya belki gelinebilmesi için, kişi öncelikle ilk uygulamalarında, temel doğruları BEDEN-ZİHİN VE RUH bütünlüğü ile kavramış olmalıdır.

DİĞER HABERLER

Jale Özen

Jale Özen

Pilates Eğitmeni

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir