Besinler ve kalori değerleri

Besinler ve kalori değerleri


Meyve ve sebzeler; besin değeri yüksek ve kalori değeri yüksek olarak ikiye ayrılıyor. Eğer besin değeri yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketirseniz vücut ekstra kalori ihtiyacı duymaz.  Bütün renkli meyve ve sebzeler besin değeri yüksek besinlerdir.

Örneğin çilek, havuç, marul, portakal, greyfurt, elma armut gibi besinler güneşten mühim maddeleri emiyor ve kendilerini korumak için koyu renk oluyorlar. Kalorili yiyecekleri tüketmek yerine besin değeri yüksek yiyecekleri tüketerek daha sağlıklı ve zinde vücuda sahip olunabilir.

Yüksek kalori içeren özellikle fast food yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Fast food yiyeceklerden tamamen uzak duramıyorsanız sıklığını da azaltabilirsiniz. Yada hamburgerin yanındaki patates kızartmasını patates salatasına çevirerek gazlı içeceğide ayrana çevirdiğinizde bu menü çok daha sağlıklı hale gelecektir. Öğün atlandığı zaman ara öğün olarak cips bisküvi gibi kolari değeri yüksek fakat sağlıksız atıştırmalıklar yerine taze veya kuru meyvelerle badem gibi yemişlerle daha sağlıklı ara öğünler geçirilebilir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

One Comment

  1. Avatar
    Elif Avcı
    28 Şubat 2013

    Bütün gün işteyim ve fast food yemekten başka şansım yok, ben napıyım şimdi :(

    Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir