Besinlerin duygularımız üzerindeki gücünü öğrenin

Besinlerin duygularımız üzerindeki gücünü öğrenin


Sitemiz diyetisyenlerinden Gamze Şanlı Ak, yapılan araştırmalar neticesinde bazı besinlerin duyguları kontrol ettiğinden bahsediyor.

Yapılan birçok çalışma tükettiğimiz besinlerin, duygularımız üzerindeki gücünden bahsetmektedir.

Enerjinizi arttırmak için; az yağlı süt, yoğurt ve peynir gibi protein kaynaklı besinler ile C vitamini kaynağı nar, mandalina, portakal tüketmeye özen gösterin.

Çekingenliğinizden kurtulmak için; haftada en az 2-3 gün balık tüketmeye çalışın. Mercimek, nohut, börülce, kuru fasulye ve bulgur gibi kurubaklagil tüketimini de artırın.

Yorgunluk hissiyle baş etmek için; C vitamininden zengin taze meyve ve sebzelere yönelin. Kivi, portakal, çilek, kuşburnu, yeşilbiber ve havuç gibi sebze ve meyveleri tüketerek yorgunluk hissinin azalmasında yardımcı olabilirsiniz.

Öfke kontrolü yapabilmek için; kahve tüketiminizi azaltın. Kırmızı et tüketiminizi dengeleyip, günlük fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohum tüketimini arttırın. Karbonhidratlar (kabuksuz pirinç,  tam tahıllı çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, patates, buğday makarnası) da kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar.

Kaygı durumunu üzerinizden atmak için; günlük içilen su miktarınızı 3 litreye çıkarmalısınız. Çorba, komposto veya taze meyve/sebze suları içerek de sıvı alımınızı desteklemelisiniz. Tam buğday ekmeği, makarna, kraker, pirinç gibi karbonhidratlı besinler tercih edebilirsiniz.

Stresi kontrol etmek için; badem, fıstık, susam, kuru baklagiller, çikolata, tam tahıllar ve yumurta tüketin. Deniz ürünleri, susam, tavuk, lahana, marul, mantar gibi selenyum içeren besinlerin tüketimini arttırmak da stresi azaltmada yardımcıdır.

Depresyondan çıkmak için; koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak) , baklagiller, tam tahıllar gibi folik asit kaynaklarını tüketin. Yeterli folik asit alanlarda, hem serotonin düzeyleri yükselir, hem de psikolojik durumlarında düzelme olur.

DİĞER HABERLER

Gamze Şanlı Ak

Gamze Şanlı Ak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir