birlikte başardık

Diyetisyenle 25 kilo vermek


Sitemiz diyetisyenlerinden Merve Tığlı Çınar’dan bir başarı hikayesi daha. Zayıflamaya kararlıysanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

1-Merve Tığlı‘ya ilk ne zaman, nasıl ve neden gelmeye karar verdiniz?

Bir diyetisyene gitmeye karar verdiğimde internet üzerinden araştırmaya başladım. En çok tavsiye edilenlere, en çok makale yayınlayanlara baktım, Hakkında yazılan yazılara baktım. Fotoğrafından da pozitif enerji aldığım, korkmadığım tek isim Merve Tığlı’ydı. 22 Şubat 2012 tarihinde ilk seansımızı gerçekleştirdik.

2-Ne kadar sürede ne kadar kilo kaybettiniz?

22 şubatta 103 kilo ile başladım. 11 temmuza kadar her hafta seanslarımız oldu. 11 temmuzda 85 kilo ile bırakıp tatile gittim. Toplamda 18 kilo vermiştim. Fakat bu sürede diyet listemi çok savsakladığım, yapmadığım zamanlar oldu. Bazen vücudum benimle inatlaştı kilo vermemek için ama en nihayetinde bu savaşı ben kazanıp dönemi 85 ile kapattım. Sonrasında 10 kasım 2012 de tekrar başladım 85,2 ile. Tatilde yeme alışkanlıklarımın bozulması ile diyete biraz zor adapte oldum. Vücudum direnç gösterdi, benim çoğu hafta moralim bozuldu kilo veremiyorum diye, çabuk pes etti vüducum gibi düşündüm ama Merve Tığlı’nın beni her hafta gazlamasıyla şuanda 77 kiloyum. Yani toplamda 27 kilo verdim.

3-Diyetinizin vazgeçilmez yiyeceği neydi?

Benim diyetlerim o kadar rahattı ki “şunu yemezsem vallahi olmaz” diyebileceğim bir şey hiç olmadı çünkü sevdiğim her yiyecek listemde vardı. Listemde olmayan bir şeyi canım isterse de hemen Merve Tığlı’ya  ulaşıp “ nasıl yapsak? Nasıl dengelesek?” diye soruyordum. Bir şekilde yolunu bulduk ve ben hiç zorlanmadım. ;)

4- Diyet sonrasında hem sağlık hem beslenme açısından hayatınızda neler değişti?

Öncelikle fark ettiğim şey benim sağlıklı ve düzenli beslenmediğimdi. Listeme bakıyorumdum  her şey vardı ama hepsinin belli bir düzeni, belli bir oranı vardı. Burdan anladım ki ben sağlıksız ve düzensiz besleniyormuşum. Bu düzene girdiği zaman zaten otomatik olarak kilo veriyorsun. Sağlık açısından değerlendirecek olursam, nereden başlayacağımı bilemem. Merdivenler benim kabusumdu mesela. 3 basamak çıksam nefese nefese kalır, tıkanır hareket edemezdim. Hızlı yürümek ne haddime 10 dakikaya pilim biterdi. Saçlarım ve cildim çok mat görünürdü şimdi fotoğraflarıma bakıyorum çok canlıyım

5- Kilo vermek isteyenler için önerileriniz nelerdir?

Çevremdeki insanlar bu soruyu çok soruyorlar. “Nasıl böyle kilo verdin?” , “neler yiyorsun?”…  Onlara diyorum ki “kilo vermek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka diyetisyene gidin onlar ne yapacaklarını biliyorlar. Ben kendim kilo vermeye çabaladıkça daha fazla kilo aldım”. Bu yüzden tek önerim; DİYETİSYENE GİDİN!

6- Diyetisyene gelmeden önce ve geldikten sonra hayatınızı ikiye ayırsak ne gibi farklılıklar var?

Diyetisyene gelmeden once çok asabi, çok umutsuz ve mutsuz ama bunları kimseye sezdirmemek için de burnundan kıl aldırmayan bir tiptim. Kilo verdiğim ilk hafta herkes bende bir değişiklik olduğunu fark etti. Her zaman neşeli biriydim ama “gözlerinin içi gülüyor, hayırdır?” diyen çok olurdu.

7- Diyetisyeninizin sağlıklı yaşam konusunda size kazandırdığı alışkanlıklar nelerdir?

Su su su… Öncelikle Merve Tığlı sayesinde vücuduma yeterli su almayı alışkanlık edindim. Artık listemde olmasa bile –ki her listemde mutlaka var  – 2,5 litre su tüketiyorum. Ayrıca otomatik olarak “sabah bunu yedim diğer öğünlerde de şöyle yapayım da dengelensin” diyebiliyorum. İşin açıkcası sağlıklı beslenmenin önemini ve rahatlığını fark ettiğinizde tüm alışkanlıklarınız değişiyor ama bu değişiklik sanılanın aksine çok rahatlatıcı, çok kolay ve çok güzel …     EZGİ YILMAZ

DİĞER HABERLER

Merve Tığlı Çınar

Merve Tığlı Çınar

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir