Bugünün yükünü yarına bırakma

Bugünün yükünü yarına bırakma


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, zayıflamak ve sağlıklı görünmek için vakit kaybetmemek gerektiğini, karar sürecini ve yapılması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

‘’Bugünün işini yarına bırakma’’ günlük kısa zaman diliminde önemli bir motivatörse, sağlıklı bir yaşam gibi özellikle uzun süreli hedefler için başlama noktasında itici bir güç olabilir. Neden mi?

Genelde bir alışkanlık bırakma ve/veya değiştirme gibi kendimizin iradesi ile de yönetebileceğimiz durumlarda her zaman bugün, yarın, bayram sonrası, yeni yılda, tatil öncesi, doğum gününden sonra gibi bahaneler sürekli karşımıza çıkar. Oysaki eğer memnun olmadığın sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak, spora başlamak veya zararlı yiyeceklerden uzak durmak gibi bir alışkanlıktan vazgeçmenin zamanı olmamalı.

Sağlıklı yaşamak adına nereden başlayacağını bilmiyorsan öncelikle metabolik olarak durumun nedir, öğren. Tiroidin iyi çalışıyor mu? Kolesterolün yüksek ama iyi huylusu mu? Tansiyonun düşüyor sanıyorsun oysa şekerin mi düşmüş? Vitamin ve mineral depoların yerinde mi? gibi soruları bir hekim uzmanlığı ile cevapladıktan sonra diyetisyenin kapısını çal. Hayat tarzını, sevdiğin yemekleri, sevmediğin sebzeleri, hafta sonunu, gün içerisindeki yemek saatlerini tek tek ayrıntılı anlat ki sen de farkındalığına var. Kendine ait, sana özel, yaşına uygun, olman gereken kiloya uygun beslenme programın ile de her gün düzenli egzersize başla. Yürümek mi kolay, fitness salonu mu keyifli, pilates hocanı mı çok sevdin yoksa havuzda yüzmek enerjini mi yükseltti? Kararını verirken, her daim gitmekten yorulmayacağın, evin ve/veya işine yakın konumlu, bahane yaratmayacağın zamanlarının olması gerektiğini unutma.

Başlama zamanın ise her zaman olmalı. Bayram öncesi mi sonrası mı demeden bu hafta doktorundan randevunu al. Bugün, hatta bu saat itibariyle porsiyon kontrolüne başla. Yemeklerini seçerken iki kez düşün. Çok acıktığını mı hissettin, yanında atıştırmalık olsun. Yedikten sonra da ne tüketmişsin, ne kadar olmuş, yaz. Egzersiz için hangisinin iyi olacağının karar verme aşamasında, gün içerisinde asansörü bırakıp merdiven çıkmaya başla. Su şişesinin litresini arttır, göz önünde bir yere yerleştir. İçmeye başla ki sen içtikçe bedenin de istemeye devam etsin.

Sonuç mu? Kısa sürede büyük vaatler ve hedeflerin olmadan uzun süreçli, küçük ancak geri dönüşsüz adımlar ile yol kat ettiğini farkedeceksin. Bir süre sonra davranış değişikliği, alışkanlıkların yer değiştirmesi, fit bir görüntü ile sağlıklı yaşam döngüsü içerisinde yer alacaksın.

Bol şans:)

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir