Cennet Meyvesi "Nar"

Cennet meyvesi nar

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin şifa. Orta Doğu ve Yunanistan’da yüzyıllar boyunca şifa amaçlı kullanılan bu meyve  ilahi kitaplarda cennet meyvesi olarak tanımlanır. Hatta, bazı kaynaklar Havva’nın Adem’e verdiği meyvenin elma değil, nar olduğunu iddia ederler.

Son yıllarda günümüzde değeri anlaşılan bu meyve bir çok yerde kullanılmaktadır. Lezzetli ve şifa dağıtan bu meyvenin özelliklerinden birkaçını sizlerle paylaştık.

VİRÜS ÖLDÜRÜCÜ

Şifa amaçlı kullanılan şekli konsantre ekstresi ve çekirdeği. Nar çekirdeği, tüketimi hızla artan çok fonksiyonlu bir gıda desteği. Ençok sedef, egzema ve kanser hastalarına tavsiye edilen nar ve nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tanen veantosiyoninler içerirler ki bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, bizi kanserden ve kronikdejeneratif hastalıklardan koruyan en güçlü silahlardır. Nar içeriğinde virüs öldürücü maddeler de izole edilmiştir ki virüslerantibiyotiklerin öldüremediği mikroplardır. Anadolu insanı bunu yıllar önce keşfetmiş olsa gerek ki bazı kasabalarda nar, tanelenipkurutulur, geriye kurumuş çekirdekler kalır ve hasta olmasınlar diye çocuklara kışın yedirilir.

MEME KANSERİ DÜŞMANI

Nar çekirdeğindeki diğer önemli bileşenler olan linoleik ve oleik asitlerin hayvan deneylerinde kalın barsak kanseri üzerinde önemliiyileştirici etkisinin olduğunu gösteren hayvan deneyleri mevcut. Prostat ve meme kanserinde de etkili olduğu düşünülmekte. Prostat kanseri yanı sıra prostatın iyi huylu büyümesinde, şeker hastalığında ve lenf kanserinde de etkili olduğuna dair ABD’de yapılmış çalışmalar var. Linoleik asit, kandaki kötü kolesterol oranını düşürmekte oldukça etkili, kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve plakaların, tıkanıklıkların oluşmasını önlüyor. Dolayısıyla damar sertliğine karşı koruyucu, damar elastikiyetini artırıcı özelliği de var. Kan basıncında artışa sebep olan ACE adlı enzim aktivitesini azaltarak kan basıncını düşürücü etki sağlıyor, yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalı bir etki bu.

YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ
Bu mucizevi meyve, kuşburnunun tahtını devirecek kadar yüksek doz C vitamini içeriyor ki artık yüksek doz C vitamininin kansere karşı koruyucu etkisi neredeyse kanıtlandı. C vitamini yanında yine yüksek doz B vitaminleri, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum da içeriyor.

CİLT GÜZELLİĞİNİZ İÇİN
Nar çekirdeğinin antioksidan ve kollajen yapımını uyarıcı etkilerinden ötürü kozmetik değeri de var. Nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri birçok ülkede oldukça revaçta. Cilt sıkılaştırıcı, kırışıklık giderici ve tazeleyici özellikleri var bu ürünlerin. Bu ürünler kadar etkili kozmetikleri evde kendiniz de üretebilirsiniz. Bunun için, artık çoğu market ve aktarda bulabileceğiniz, nar çekirdeği yağına ihtiyacınız var sadece. Bu yağı yoğurda, zeytinyağına, yumurta sarısına birkaç damla karıştırarak kendinize çeşitli maskeler yapabilirsiniz. Cildiniz kuruysa yumurta sarısına, yağlıysa yumurta beyazına 7-8 damla ekleyip tüm yüzüne uygulayın, yarım saat bekletip yıkayın. Karma ciltlere ise yoğurda karıştırıp uygulamalarını öneriyorum bu doğal kozmetiği. Uzun lafın kısası hem sağlık hem güzelliğiniz için bol bol tüketmeniz gerekiyor bu eşsiz meyveyi.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir