Cicim ayında kilo almayın

Cicim ayında kilo almayın


Sitemiz diyetisyenlerinden Gamze Şanlı Ak, bu yazısında tanışma, cicim ayı gibi dönemlerde kilo kontrolü konusunda yapılması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

         Tanışma ve beslenme

Tanışma dönemi kişilerin kendilerine en çok özen ve bakım gösterdikleri dönemdir. Karşısındaki kişiye kendini beğendirme isteği ile hem yediklerine hem de egzersize daha çok önem verir. Kendilerini daha iyi ve güzel hissetmek için çabalarlar. Bu dönemde dengeli ve sağlıklı beslenme ön plana çıkmaktadır. Özellikle kadınlar fazla kiloları varsa vermek için diyete ve diyetisyene yönelmekte aynı zamanda daha fit görünmek için spor yapmaktadırlar. Erkeklerde de durum farklı değildir fit olmak için yediklerine dikkat etmekte ve düzenli olarak egzersiz yapmakta ve genelde trainer ile çalışmaktadırlar. Bu dönem beslenme uzmanlarından en çok destek alınan zaman olarak kabul edilebilir.

         Cicim ayı ve beslenme

Cicim ayları keyif aylarıdır bu nedenle özellikle yemek yeme konusunda bir rahatlama yaşanır. Özellikle yeni yemek yerleri keşfetmek için çıkılan seyahatlerde bolca yemek yenir ve bu döngü devam eder. Kadın erkek fark etmez bu dönemde her iki tarafta genelde kilo alır. Nasıl olsa beni böyle de beğeniyor düşüncesi kişinin yemek yerken kendini rahat hissetmesine yol açar ve yemek miktarları artış gösterir. Mutluluk hissi her ne kadar negatif bir duygu olmasa da, psikolojik yemeye yol açan bir durumdur. Cicim aylarında kilo almamak için yenen miktarların kontrolü önemlidir. Makarna, pilav, börek gibi yüksek ve basit karbonhidrat içeren ve kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşmesine sebep olan tatlılardan uzak durulmalı bunlar yerine tam tahıllar, bulgur, karabuğday, kinoa gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Tatlı seçimleri dondurma, sütlü tatlı, meyve tatlıları veya sorbeden yana kullanılmalıdır. Partnerlerin beraber diyet ve egzersiz yapması kişisel başarı oranlarını daha da yükseltmektedir.

 Cicim ayına özel tatlı (2 kişilik)

1 adet muz

1 yemek kaşığı yulaf

1 adet yulaflı bisküvi

2 tam ceviz

1 çay kaşığı kakao

1 adet olgun muz

Çatalla ezilir, yulaf, bisküvi ve ceviz kabaca elle kırılır ve kakao ile karıştırılıp kuplara alınır üzerine hindistan cevizi serpip buzdolabında bekletilip, servis edilir.

DİĞER HABERLER

Gamze Şanlı Ak

Gamze Şanlı Ak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir