Cildinizi besleyen besinler


Güzel bir cilt için dışarıdan sürülen kremler, jeller gibi kullanılan kozmetik ürünlerin yanı sıra aynı zamanda içeriden vücut dokusunun kendi fonksiyonları da önemlidir. Genel olarak cilt yapısına beslenme ile ilgili temel vitaminler ve yağ asitleri vardır. Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer cildinizi besleyen besin ve vitaminlerden bahsediyor. Sizde kilo almadan cildinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz.

A VİTAMİNİ: Dokuları yeniler. Aşırı yağ üretimini engeller. Sarı ve turuncu renkli meyveler ve sebzelerde bulunur. Her mevsimde bulunan A vitamini besinleri, havuç, balkabağı, kayısı, domatesi mutlaka beslenmenizde yer verin.

C VİTAMİNİ: Bağışıklık sistemini güçlendiren bu antioksidan aynı zamanda vücudun bağ dokusu olan kollajen yapımında da kullanılır. Tabağınızı meyve, sebze ile doldurun. Bunlar zararlı serbest radikallerin cilt hasarlarına neden olmasına engel olan antioksidanlardan C vitaminlerini içerir. Son Uluslararası dermatoloji konferansında C vitamininin kollajen üretimini arttırabileceği ve 6 haftadan sonra yaşlanmanın izlerini silmeye yardımcı olabileceği gösterilmiş. Daha fazla C vitamini alın.

E VİTAMİNİ: Serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Çiğ kuruyemiş, avokado, saf zeytinyağı tüketerek daha fazla E vitamini alın.

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ: Cilt iltihaplanmaları ile savaşır. Vücut dokularını yağlayarak esnetir.

Somon, sardalye, ton ve uskumru balıklarını haftada 3 gün yiyin. Bunlar cildi çok besleyen omega-3 yağ asitlerinden oldukça zengindir. Omega-3’leri diyette almanın başka bir yolu da ceviz, avokado ve keten tohumu yağıdır. Her gün 2 tatlı kaşığı kadar keten tohumu yağını salata soslarına veya kahvaltıda yulaf ezmesine karıştırın. Eğer sıcak tahıllara karıştıracaksanız tahılları ateşten aldıktan sonra ekleyin. Keten tohumu yağı pişirdiğiniz zaman zararlı hale gelir.

SU: Yeterli su için. Her gün en az 8 bardak su için. Bitki çayları ve meyve suları buna dahil iken siyah çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ve kafein içeren sodalar veya alkol içeren bir takım bazı içecekler buna dahil değildir. Bu içecekler vücut sıvısının kaybına neden olan diüretik etkiye sahiptir.

Ayrıca;

  • Sırt üstü uyku alışkanlığı edinin. Midenizin üzerine veya yüz üstü uyuduğunuz zaman yastık yüzünüzü örter ve yüzdeki kırışıklı ve çizgileri bastırır.
  • Egzersiz mutlaka yapın. Egzersiz kandaki oksijenin ve besin ögelerinin cildinizdeki kapillere ulaşmasını sağlar.
  • Sigara içmeyin.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir