Çocuğum Şişmanlıyor!

Çocuğum şişmanlıyor!


Çocuğunuzun şişmanladığını, her geçen gün kilosunun biraz daha arttığını, kıyafetlerinin dar gelmeye başladığını düşünüyorsanız ve panik olmaya başladıysanız öncelikle sakin olun! Bunun önlenebilir bir durum olduğunu ve uzman ellerde şişmanlık probleminin çözülebileceğini unutmayın.

Çocukluk çağı şişmanlığı son 10 yılda inanılmaz bir hızla tam 3 kat artmıştır. Ülkemiz ve diğer dünya ülkeleri artık alarm boyutuna geçmiş ve çocukluk çağı obezitesi önlem programları hazırlamıştır. Hayatımızda her şeyin temellerinin atıldığı dönem olan çocukluk dönemi şüphesiz ki sağlığımız adına da kritik bir dönemdir. Çocuğumuzun bu dönemi sağlıklı, ideal beden ağırlığında, sağlıklı beslenme bilinci oluşmuş bir şekilde tamamlaması ileri yaş sağlığını direkt olarak etkileyecektir. Peki ne oluyor bu çocuklara, neden her geçen gün sayıları artıyor diye baktığımızda aslında karşımıza bir sürü neden çıkıyor.

Ev dışı beslenmenin artışı ve bu beslenme tarzında fast food denilen, hızlı tüketilen, genellikle yağ içerikleri çok yüksek olan, rafine edilmiş gıdalar ile hazırlanmış besinlerin tercih edilmesi çocukların günlük olarak aldıkları enerji miktarını artırmaktadır. Bunun üzerine bilgisayar çağında sürekli oturan, minimum fiziksel aktivite yapan çocuklar her geçen gün biraz daha kilo almaktadır. Yapılan çalışmalarda da okulöncesi ve ilkokul döneminde çocukların haftada 8 saatten fazla televizyon izlemeleri ile obezite arasında sıkı bir ilişki bulunmuştur.

Çocukların anaokuluna veya ilkokula başlaması ile ev dışı beslenmelerinin hız kazanması dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Özellikle okul kantinlerinden kolaylıkla ulaşılabilen paketli ürünlerde yapılan yanlış tercihler, yağ içeriği ve şeker içeriği yüksek ürünlerin tercih edilmesi, çocuğunuzun günlük olarak aldığı enerji miktarını artırmaktadır. Öğlen yemeğini okul yemekhanesinde yiyen çocukların velilerinin, çocukların öğlen yemeğinde ne yediğini bilmesi de oldukça önemlidir. Öğlen yemeğinde fazla ya da eksik tüketilen besinlerin akşam yemeğinde telafisi yapılmalıdır. Aksi taktirde fazla besin tüketimine bağlı şişmanlık, yetersiz besin grubu tüketilmesine bağlı olarak da dengesiz beslenme görülmektedir.

Akşam yemeğinde aile sofrasının kurulması, yenilecek yemeklerin sofraya getirilmesi ve belli bir zaman diliminin yemeğe ayrılması da çocuklarda oluşacak beslenme alışkanlıklarının temellerinin oluşturulması için önemlidir. Televizyon ya da bilgisayar karşısında tepsi üzerinde tüketilen akşam yemekleri, ne kadar besin tüketildiğinin farkına varılmamasından dolayı şişmanlığa neden olmaktadır. Ayrıca yemeğini yemezsen oyun oynayamazsın, yemeğini bitirmezsen arkandan ağlar gibi yaklaşımlarda çocukları obez bireyler olmaya iten diğer bir nedendir.

Çocukluk çağı şişmanlığı ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Eğer çocuğunuz kız ve şişman bir çocuksa ergenliği 2-3 yaş erken yaşayabilirsiniz. Ayrıca kan yağları yüksek seyrediyorsa erken yaşta damarları tıkanmaya başladığı anlamına gelmektedir. Özellikle erkek çocukların kan yağlarının erken yaşta yüksek seyretmesi ileride sperm kalitesini etkileyebilmektedir. Bunların yanı sıra ideal kilo sınırları dışında geçirilmiş okul öncesi ve ilkokul dönemi, çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında kemik eklem problemleri yaşaması, şeker hastası, kalp hastası, tansiyon hastası, hatta kanser hastası olma ihtimalini artırmaktadır.

Kulağa ürkütücü gelen bütün bu senaryoların yaşanmaması için bir an önce önlem almalısınız. Daha yolun en başındayken, kilo probleminin ortaya çıkmaya başladığı zamanda müdahale edilmesi bütün bu korkutucu gerçeklere karşı aldığınız önemli bir önlem olacaktır.

Ne mi yapmalısınız? Öncelikle sakin olmalısınız. Sonrasında çocuğunuzun boyunun ve kilosunun yaşına göre normal olup olmadığını bir uzmandan öğrenmelisiniz. Eğer çocuğunuz olması gereken ağırlığın üzerinde ise vakit kaybetmeden çocuk beslenmesi üzerinde uzman olan bir diyetisyenden yardım almalısınız.

Tüm anne ve babalara çocukları ile beraber sağlıklı, mutlu,keyifli hayatlar dilerim…

 

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir