Çocuklar için yemek saati taktikleri


Çocuklar için yemek saati önemlidir, nedeni sağlıklı beslenmek zorunda olmaları. Bu yüzden yemek yedikleri ve uyudukları saatlere dikkat edilmesi gerekiyor. Sitemiz diyetisyenlerinden Ayşe Nur Yılmaz çocuklar için yemek saatleri konusunda önerilerde bulunuyor. Yemek saatlerine uymayan çocuklar içinda sizlere bazı öneriler sunuyor.

Çocuklar söz konusu olduğunda en önemli beslenme problemlerinden biri; ufaklıkların kendileri için hazırlanmış besinleri tüketmemeleridir. İşte size birkaç öneri:

Aktiviteler çocukların iştahını arttırmada yararlı olurlar, ana öğünler ve ara öğünler öncesinde aktivite planlayarak rahatlamalarını sağlayın. Daha iyi yemek yiyeceklerdir.

Çocukların sizi taklit ettiğini aklınızdan çıkarmayın, gerçekçi olun sizin hiç yemediğiniz veya yerken hiç de hoşlanmadığınız bir besini çocuğunuz yemeyecektir.

Çocuğunuz 3 yaşından küçükse kendi başına yemek yiyor olsa da yanında olun, gözünüzü üstünden ayırmayın. Küçük çocuklar boğulma riskine karşı gözetim altında tutulmalıdır.

Çocuklarınızı yemek yerken oturmaya teşvik edin. Hareket halinde olduğunda hem yemeğe rahat ulaşamaz, hem de dikkati dağılacaktır.

Çocuklarınızı yemekle, tatlıyla ödüllendirmeyin; yetişkinlikte yaşanan beslenme sorunlarının temellerinin bu yaşlarda hatta öncesinde olduğunu anımsayın.

Çocuklarınıza yemeklerini seçme hakkı tanıyın; ancak ana menü sizin denetiminizde olsun her besin grubundan tüketmelerini sağlayın.

Hiçbir besini yasaklamayın, yalnızca miktarında sınırlama yapın.

Yemek yeme işine ufaklıkları da dahil edin, yemek hazırlamada, serviste hatta alışverişte işe dahil olurlarsa yemeklerle daha çok ilgileneceklerdir. Hazırlama ve servis aşamalarında uygun güvenlik önlemlerine dikkat edin.

Çocuklarınıza hem yemeklerini bitirmeleri hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları için zaman tanıyın, sabırlı olun.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir