Çocuklarda Fazla Kilo

Çocuklarda Fazla Kilo

Eski zamanlardan beri süre gelen tombul çocuk sağlıklıdır anlayışı doğru mudur? Biz beslenme uzmanları çocukluk döneminde fazla kiloları niçin istemeyiz ve fazla kilonun bir çocuğa zararı nedir diye bakacak olursak, önümüze sıralanan maddeler çıkmaktadır.

Dünyaya bir bebek getirmek büyük sorumluluk. Aynı zamanda büyük sabır isteyen meşakatli bir iş. Fakat doğum gerçekleşip bebeklerini kucaklarına almış annelerin çoğunun düşüncesi onu iyi besleyebilmek. Beslenmek yaşamı devam ettirebilmek için elzem. Fakat her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da yanlış bilinenler bazen sağlık sorunlarını karşımıza çıkarabiliyor.

İnsanoğlu en hızlı büyüme devresini anne karnında geçirir. 40 hafta gibi bir sürede inanılmaz bir hızla gelişir ve beden ağırlığı artar. Akabinde dünyaya gelen bebeğin anne karnındaki hızlı büyümesi biraz olsun yavaşlamıştır. Fakat yaşamın ilk 6 ayına kadar yine hızlı bir büyüme gelişme dönemi gösterir. Sağlıklı olan yaşamın ilk 6 ayında bebeğimizin aylık olarak 600 ila 1000g arasında ağırlık kazanmasıdır. 6. ayına adım atan bebeğiniz 8 kg’a ulaştı ise( kişisel farklılıklar uzman tarafından değerlendirilmeli) büyüme gelişme sürecimiz gayet olumlu ilerliyor demektir.

Fakat bu hızlı büyüme ivmesi 6. ayına ayak basan bebeğimizde biraz yavaşlar. Bebekler 6. ayları ile 12. ayları arasında ayda 400-600g arasında ağırlık kazanırlar. 6. ayından sonra aylık kilo kazanımları yavaşlayan bebeklerini gören çoğu anne telaşlı bir şekilde uzmanına gelir. Fakat aslında hesap çok basittir. Eğer bebeklerimiz ilk 6 aydaki büyüme hızlarını devam ettiriyor olurlarsa 10 yaşına geldiğinde 80kg bir çocuğumuzun olması gerekir. Dolayısı ile doğa insanoğlunun büyümesini 6. aydan sonra ta ki adölesan döneme ayak basana kadar yavaşlatır. Bu dönemde doğanın kuralını bozarsak, yani ideal beden ağırlığını bozar, alınması gerekenden fazla kilo kazanırsak bedende bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Çocukluk çağında fazla kilolu olmak şu anda dünyada her 3 çocuktan 1’inde görülen ciddi bir halk sağlığı problemidir. Maalesef bozulan göz algıları yüzünden de ebeveynler çocuklarının normal mi yoksa kilolu mu olduğunu kestirememektedir. Eski önerilerimizden olan “çocuklarınızı kendi yaşıtları ile kıyaslayın” cümlesi şu anda kullanılamamaktadır. Çocukların yılda 2 defa büyüme gelişmelerini bir uzmana takip ettirmekte fayda vardır.

Yaşına ve boyuna göre olması gerekenden fazla kilolu olan çocuklarda;
• Kız çocuklarında ergenliğe erken girme
• Erkek çocuklarında jinekomasti denilen meme büyümesi
• Erkek çocuklarda damar tıkanıklığına bağlı olarak ileri yaşlarda sperm kalitesinde düşme
• Bacak aralarında ve deri kıvrım bölgelerinde sürtünmeye bağlı olarak pişik
• Deri altı yağ dokusunun artmasına bağlı olarak deri enfeksiyonları
• Düz tabanlılık, bacaklarda çarpıklık gibi ortopedik problemler
• Alt ekstremitelerde( kol ve bacaklar) şişmanlama
• Kan yağlarının yüksek seyretmesine bağlı olarak erken yaşta kalp damar hastalıkları
• Soluk alıp vermede güçlük, solunum sıkıntıları
• Karın ve kalçalarda fazla yağ birikmesine bağlı olarak çatlaklar
• Dengesiz beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıf kalması ve sık enfeksiyon hastalıklarının geçirilmesi
• Yaşamın erken dönemlerinde kalp, şeker, tansiyon ve kanser gibi hastalıklara yatkınlığın artması gibi sağlık sorunları sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca okul öncesi dönemde şişman olan çocukların % 26-41 ‘i, okul çağında şişman olan çocukların da % 42- 63’ü erişkin yaşta şişman kalmaya devam ediyor. Fazla kilo problemi tespit edilebildiği kadar en erken yaşta tespit edilmelidir. Aksi taktirde çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı açısından istenmeyen sorunlar doğabilir. Doktor, diyetisyen ve psikolog işbirliği ile beslenme tedavisi uygulanmalı, ailedeki kilo probleminin kaynağı tespit edilip, çocuklar sağlıklı bir şekilde büyütülmelidir. Sağlıkla geçirilecek günler dileğiyle…

 

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir