D vitamini eksikliği şeker hastalığı nedeni

Glukoz metabolizma bozukluğu olmayan hastaların vitamin D düzeyleri, şeker hastalığı olanlara göre daha yüksek bulundu. Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, kilolarına bakılmaksızın, daha düşük D vitamini seviyesi olan hastaların diyabete daha yatkın oldukları saptandı.

Sonuçlar, uzun zamandır D vitamini, obezite ve diabet arasında varolduğu düşünülen ilişkiyi aydınlatmaya yardımcı olabilir. Derneğin D vitaminin iskelet dışı etkileri konusundaki bilimsel raporuna göre, D vitamini düşük olan bireylerin obez olmaya daha yatkın oldukları belirlendi. Bu kişiler aynı zamanda diyabet, prediabet ve metabolik sendroma da, normal D vitamini olanlara göre daha yatkındılar.

Çalışmanın otörlerinden Mercedes Clemente, çalışmanın esas gücünün, diyabetleri olsun-olmasın, çok geniş bir kilo aralığındaki bireylerde D vitamini seviyelerini karşılaştırması olduğunu belirtiyor. Bütün katılımcılar BMI değerlerine, diabet, prediyabet ve metabolik sendrom olup olmadıkları na göre sınıflandırıldılar. Hem kandaki D vitamini düzeyleri, hem de yağ dokusundaki D vitamini reseptör gen ekspresyonu tespit edildi.

Analiz sonucunda, kan şekeri metabolizması bozuk olmayan obez bireylerin, diabetik olanlara göre daha yüksek D vitamini seviyeleri olduğu gözlendi. Benzer şekilde, diyabeti veya kan şekeri metabolizması bozukluğu olan zayıf bireylerin D vitamini düzeyleri de düşüktü. D vitamini seviyeleri kan şekeri seviyeleri ile doğrudan ilişkiliydi, ancak BMI değeri ile direk ilişki yoktu.

Dr. Manuel Macias, “bulgularımız, D vitamini seviyelerinin, obeziteden çok kan şekeri  metabolizması ile ilişkili olduğunu gösteriyor”  diyor. Çalışma, D vitamini yetmezliği ve obezitenin diabet ve diğer metabolik bozukluklar için birlikte rol oynayan risk arttırıcı birer faktör olduğunu gösteriyor. Sıradan bir birey, sağlıklı bir diyet uygulayarak ve yeterince outdoor aktivitede bulunarak bu riski kolayca azaltabilir.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir