Daha ince bir bel için beslenme

Daha ince bir bel için beslenme


İlerleyen yaşla beraber beliniz kalınlaşıyor, beden şekliniz bozuluyor ve karın bölgenizde simit diye tabir edilen yağ birikmesi oluşuyorsa dikkat edin. Kan şekerinizde ki istenmeyen dalgalanmalar, insülinlerinizin yüksek seyretmesi ve insülin direnci diye tanımlanan ve şeker hastalığının bir ön safhası olan durum bütün bu olumsuzluklara neden oluyor olabilir.

Peki ne yapmalıyız? Cevap çok basit: Kan tahlillerimizi yaptırıp bir diyetisyenden beslenmemizi doğru bir şekilde planlamamız konusunda destek almalıyız.

Belimizin kalınlaşmasına neden olan beslenme şeklimizdir. Aşağıda maddelenen etmenler ise bel kalınlığı için risklerimizdir.

  • Uzun süren açlıklar(4-5 saatten daha uzun bir süre hiçbir şey yenilmemesi)
  • Uzun açlığın ardından basit karbonhidratlar diye tanımlanan, kan şekerini çok hızlı yükselten besinlerin tercih edilmesi( sofra şekeri, sofra şekeri ile yapılmış tatlılar, paketli ürünlerde tatlı olanların tercih edilmesi, rafine edilmiş un grupları ile yapılan besinler)
  • Glisemik indeks diye tanımlanan kan şekerini yükseltme hızı yüksek olan besinlerin tercih edilmesi( Beyaz ekmek, pirinç, patates gibi besinlere beslenmede fazlaca yer verilmesi)
  • Gün boyu hareketsiz kalmak, masa başı işi olanların kendilerine fiziksel aktivite için zaman ayırmamaları da bir diğer etkendir. Dünya Sağlık Örgütünün önerisi gün içinde 7000 ile 10000 arasında adım atmaktır. Bu konuda adım sayarlardan(pedometrelerden) faydalanabiliyoruz. Edineceğiniz 1 adet pedometre ile bir gün içinde kaç adım attığınızı, attığınız adım sayısının sağlıklı bir yaşam için yeterli olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilirisiniz.

PEKİ YA ÇOCUKLAR?

 Etrafınızdaki kilo fazlalığı olan çocukları gözlemleyin. Gelenilin problemi bel çevresinin kalın olması ve göbeklerinin yağlı olmasıdır. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da yukarıda sayılan etmenlerin hepsi beden görünümünü istenmeyen şekilde etkilemektedir. Unutmayınız ki kilonun problem yaratması, fazla yağ kitlesinin vücudumuzun neresinde depolandığı ile ilişkilidir. Aynı kiloda olan iki kişiden bel çevresi daha kalın olan, birçok hastalığa karşı daha riskli olan kişidir. Bu durum çocuklar için de aynıdır.

Çocuklarda 4 saatte bir beslenme, kan şekerini daha yavaş yükselten besinlere beslenmede daha çok yer verilmesi, çocuğun düzenli olarak bir spor dalı ile uğraşması daha sağlıklı bir yetişkin olması için şarttır.

Eğer anne veya babasanız, kilo problemi yaşıyorsanız, hatta eşinizin ve çocuğunuzun da bel çevresi günden güne kalınlaşıyorsa mutfağınızda ters giden bir şeylerin olduğunu fark etme zamanı gelmiş demektir. Doğru beslenmeyi uzmanından öğrenmeli, ailenizin her ferdi için uygun beslenme düzenini kurmalısınız.

Sağlıklı günler dileklerimle…

 

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir