Demir eksikliği metabolizmayı yavaşlatır mı?

Demir eksikliği metabolizmayı yavaşlatır mı?

Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, metabolizma hakkında bilinmesi gerekenleri ve demirin metabolizma üzerindeki etkisini ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

Hepimiz zaman zaman duymuşuzdur; ‘su içsem yarıyor, metabolizmam çok yavaş çalışıyor galiba’ gibi cümleler.

Peki nedir bu metabolizma hızı ve nasıl ölçülür?

Bazal metabolizma hızı (BMH) kişinin 24 saat boyunca hayati organlarının faaliyetlerini devam ettirmesi için gerekli olan kalori miktarıdır. Çünkü dinlenme durumunda hücre içindeki kimyasal değişimler devam etmektedir ve bu değişimler için enerji harcanması gerekmektedir.

Bazal metabolizma hızı cinsiyet, yaş, kilo, vücut yapısı, fiziksel aktivite, yeme alışkanlıkları, psikolojik durum, stres, menstruasyon, gebelik, metabolik hastalıklar, kilo kaybı ya da kazanımı gibi pek çok faktörden etkilenmektedir.

Bazal metabolizma ölçümü için çeşitli yöntemler vardır. Bunlar için çoğu yerde vücut analiz cihazları da örnek verilmektedir. Ancak bu doğru değildir. Vücut analiz cihazları yaşımız boyumuz ve kilomuza göre formülasyonlara dayalı hesap yapmaktadır ve bu ölçümler gerçeği çok iyi yansıtmamaktadır. Metabolizma hızını kesin olarak merkezimizde de bulunan Fitmate adlı cihaz ile ölçüm alarak öğrenebiliriz.

Bazal metabolizma hızını düşüren etmenler arasında çok düşük kalorili diyetler, zayıflama ilaçları, akupunktur ile yapılan düşük kalorili diyetler, demir eksikliği, hipotroidi, insülin direnci gibi birçok metabolik rahatsızlık vardır.

Peki demirin metabolizma hızı üzerine etkisi nedir?

Demir vücudumuzda kanın yapısına katılan minerallerdendir. Bir kan proteini olan ve kanda oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobinin yapısına katılır. Metabolizmamız enerji üretmek için besinleri yakar. Oksijen olmadan da besinler yakılamaz. Yani ne kadar çok oksijen tüketiyorsak o kadar çok besin yakarak enerji üretiyoruzdur ve metabolizmamız hızlı çalışıyordur. Ancak vücudumuzda yeterli demir depomuz yoksa oksijen tüketimimiz ne kadar fazla olursa olsun hemoglobin daha az oksijen taşır ve metabolizmamız daha yavaş çalışır.

Zayıflamaya çalışan birçok kişinin biyokimyasal bulguları değerlendirildiğinde yavaş kilo kaybeden ve metabolizma hızı ölçümleri düşük çıkan bireylerin demir ve ferritin düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. Ferritin, demirin vücuttaki depo formudur, ferritin düzeyinizin normal sınırlarda olması demir rezervlerinizin dolu olduğu anlamına gelmesidir.

Demir eksikli metabolizmanızın yavaşlaması dışında anemi(kansızlık), sürekli yorgunluk hissi, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, tırnak ve saçlarda düzleşip kırılmalar, çarpıntı ve nefes darlığı, solgun kuru bir cilt ve ağız çevresinde çatlaklar, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi problemlere sebep olmaktadır.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir