Dengeli ve düzenli beslenmek

Dengeli ve düzenli beslenmek


Beslenme ve Diyet uzmanı Nil Şahin Gürhan dengeli ve düzenli beslenme konusunda tavsiyelerde bulunuyor. 4 mevsim dengeli ve düzenli beslenmek; öncelikle sabah öğle akşam öğünlerine ve küçük ara öğünlere dikkat etmekle başlıyor.

Kış aylarında ise ara öğünlerde daha içimizi ısıtacak sıcak yada ılık içecekler ara öğünlerde eklenebilir. Mesela sütlü kahve veya ılık süt olabilir. Bu ara öğünü yazın soğuk ayran ile değiştirilebilir.

Ana öğünlerde yemek yanında ekmek tüketmek yerine çorba tüketilmesini de öneriyor. Yazın ana öğünlerde zeytinyağlı sebze yemekleri kışın ise sıcak sebze yemekleri tüketilebilir.

Önemli olan yaz veyaz kış farketmeden dengeli ve düzenli beslenmek için günde 6 öğün olması gerekmektedir. Öğün aralarında 2-3 saat ara verilmelidir. Aynı zamanda günde 3 litre suyu tüketmeyi alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Sabahları kalkarkalmaz kahvaltı etmek önemlidir. ve diğer ana öğünlerde salata mutlaka olmalıdır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir