Diyabette beslenme nasıl olmalı?

Diyabette beslenme nasıl olmalı?

Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, şeker hastalığı olanlar için çok önemli beslenme önerilerinde bulunuyor.

Söz konusu şeker hastalığı ve beslenme olunca bilinmesi gereken en önemli terim glisemik yük ve glisemik indeks oluyor. Çünkü beslenme tedavisinin temelini glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmek oluşturuyor.

Nedir Bu Glisemik İndeks Ve Glisemik Yük?

Et ve yağ dışında her besinde karbonhidrat bulunur ve her besin farklı miktarda ve farklı özellikte karbonhidrat içerir. Glisemik indeks (GI) besinlerdeki karbonhidratların kan şekerini yükseltme etkisidir. Daha geniş açıklayacak olursak GI karbonhidrat içeren bir besindeki 50 gram karbonhidratın kan şekerini(glikoz) yükseltme ölçütüdür. Buna göre tüm karbonhidrat içeren besinler 1 ile 100 arasında bir skalada yer alırlar. Referans besin olarak kabul edilen glikozun GI’i 100 olarak kabul edilir.

Glisemik yük (GL) ise besinlerin glisemik indeksinin, besinlerin 100 gramındaki karbonhidrat miktarına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Örneğin havuç, pancar gibi besinlerin glisemik indeksi yüksekken posa ve su miktarları fazla olduğu için düşük glisemik yüke sahip olduğu görülmektedir.  GL hesaplanırken; tüketilen besinin GI ve tüketilen besinin gram cinsinden miktarı çarpılır ve çıkan değer 100’e bölünür. 

Bir gıdanın Gİ’i 55’den az ise düşük, 56-69 arasında ise  orta, >70 ise yüksek Gİ’lidir. Yüksek GI’li gıdalar beyaz ekmek, pirinç, tatlı kekler ve pastalardır. Bir gıdaya un ve şeker girdikçe GI’i yükselmektedir. Karpuz ise en yüksek GI’li meyvedir ve değeri 72’dir. Orta GI’li gıdalar ise tam tahıllar, bazı tropikal meyvelerdir. Düşük GI’li gıdalar ise  sebzeler, meyvelerin çoğu ve tam tahıllar, kuru yemişler (badem, ceviz fındık), süt ürünleridir.

Glisemik yükü <10 ise düşük, 11-19 arası orta, 20 ve üzerinde ise yüksek GL’lüdür.

Nasıl Beslenmeli?

Diyabette beslenme düzeni oldukça önemli olmakla birlikte uygun beslenme ile kan şekeri düzenlenebilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir diyetisyenden yardım alarak beslenme programı düzenlenmelidir. Genel olarak diyabette beslenme ilkelerini sıralayacak olursak;

  • Kan şekerinin kontrolü açısından günde 3 ana 3 ara mantığı benimsenmeli kişinin açlık süresi uzunsa ara öğün sayısı arttırılmalıdır.
  • Öğünlerde tüketilen karbonhidratlar eşit dağılım sağlamalıdır.
  • Günlük posa alımı arttırılmalıdır. Yemeklerde kurubaklagillere mutlaka yer verilmelidir.
  • Öğünlerde tercih edilen karbonhidrat kaynakları glisemik indeks ve glisemik yük değeri düşük veya orta olanlardan tercih edilmeli, yüksek olanlar protein veya yağ içeren besinlerle birlikte tüketilmelidir.
  • Mümkün olduğunca şeker ve beyaz un ile yapılan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Yapılan araştırmalar düzenli yapılan egzersizin kan şekerine olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Bu yüzden düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Doktor tarafından verilen insülin ve ilaç dozları verilen zamanlarda tüketilmelidir.

Mutlaka ağırlık kontrolü sağlanmalı ve kişi ideal ağırlığına getirilmelidir.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir