Diyet iradenizi arttırın


Diyetle birlikte, her şey güzel hoş ama, kaçamaksız duramıyor musunuz ? Bir şeklide kendinizi atıştırırken mi yakalıyorsunuz ? Sonra pişmanlıktan bir daha mı tüketiyorsunuz ? Ve bu yoyo döngüsünden sıkıldıysanız, aşağıdaki öneriler tam sizlik ! Diyete başlayıp da , sonuna getiremeyenler, aşağıdaki önerileri okumasında fayda var.

 1. Atalarımız güzel demiş ‘’Aç ayı oynamaz’’ diye. Eğer diyette mevzu bahis açlık ise, irade bir kenara atıla biliniyor. İlk adım bu işte, kendinizi iyi ve enerjik hissedeceğiniz, size uygun ve size özel bir diyet yapmanız. Eğer diyet sır5asında konforlu ve aç hissetmiyorsanız, gün içerisin de enerjiniz yükseliyor ise evet o diyet sizlik ve evet daha kolay bir şekilde yaşam tarzı haline getirebilirsiniz. İlk adım kendine uygun, aç kalmayacağın bir diyet bulmak olmalı.
 2. Kan şekeri dengesini düzenlemek, demir gibi bir irade getirir. Aslında yenik düştüğümüz çoğu zamanlarda, kan şeker dengesizliği neden olmaktadır. Ne yapmak mı lazım? Kendi biyolojine uygun her 2-4 saat aralıklarla beslenmek lazım. Aslında ne zaman yemeyelim tespit etmenin püf noktası ise yemeden önce son 15 dakikalık süreçte açlık hissedeceğin, yedikten sonra da enerji düşürmeyecek saat aralığı senin biyolojine en uygun saattir.
 3. Orta düzeyde protein tüketmek. Mevzu irade ise orada protein olmalı! İştah kontrolünde sıkıntı yaşıyorsan 3 ana öğünde de protein kullanmalısın. Proteinler, özellikle hayvansal kaynaklı olanlar doymuş yağ açısından zengin oluyor. Kaliteli protein yerken aynı zamanda yağ dengesini de kurmalısın. Eğer bir öğünde kırmızı et tükettiysen diğer öğünde yağsız beyaz et (tavuk göğsü gibi) yada beyaz etli balıklar (levrek gibi) tercih edersen, 2-3 kahvaltında lor peyniri kullanırsan yağ dengeni de oturtmuş olursun. Bu arada proteinde sindirim sistemini geç terk etmekte ve terk ederken özellikle bağırsaklarımıza olumsuz kimyasallarını bırakabilmektedir. Bağırsaklarımız zayi olmasın diye de özellikle proteinler tüketirken koyu yeşil yapraklı sebzeler, bol lifli besinlerle tüketmekte fayda var.
 4. Probiyotik dengesini sağlamak önemli adımlardan bir tanesi. İşin gerçeği %10umuz insan iken %90 mikrobiyota!!! Evet içerimizde milyonlarca mikroorganizma var. Onların kalitesi sağlığımız belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda bu dost canlısı arkadaşlar direkt beynimizle iletişim halinde oldukları için hormonlarımızı, metabolizmamızı etkileyebiliyorlar. O yüzden zımba gibi bir iradeye sahip olmak istiyorsak özellikle mevsim geçişlerinde 21 günlük probiyotik takviyeleri kullanarak iştahımızı dengeleyebiliriz.
 5. Su tüketimi. Su, su ve yine su. Faydalı olmadığı bir alan yok ki, iştah dengelemesin. Aldığın enerjini 1,5 katı kadar su tüketirsen, iradeni de kuvvetlendirmiş olursun. Yetersiz su aldığında ise metabolizma hızın %10 civarında geriler.
 6. Zihni susturabilmek J Evet zihnimiz ne kadar çok konuşursa, midemiz o kadar çok istiyor. Bu döngüyü kırabilmek için hayatımıza meditasyon, ibadet, yoga, doğa yürüyüşü, dans vb. koymamız faydalı olacaktır. Önemli olan zihnimizin sakinleştirecek, hiçbir şey düşünmeyeceğin bir aktivite bulabilmek.

7.Hobin edin. Ya ne alaka diyeceksiniz ama, gün içerisinde ki stres düzeyinizi azaltacak bir uğraş bulamadığınız takdir de, stres azaltmak için beynimizi bizi yiyeceklere yönlendiriyor. Özellikle yağlı ve şekerlilere…

 1. Salata söğüş sebze her öğünde tüketilmeli. Asıl irade zayıflığı neden olan kan şekeri dalgalanmasını azaltması bir tarafa, daha çok kendimizi enerjisiz, güçsüz ve halsiz hissetme halini azaltarak besine yönelmemizin önüne geçer. Özelikle koyu yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, dereotu, roka vb.) enerjini artırırken, iradeni de güçlendirir.
 2. Güneşten faydalan! Yeterince iradeli olmak istiyorsan, güneşle aktif hale geçen D vitamini şart. D vitamini mutsuzluğun önüne geçer ve besinlerden medet ummanı engeller. Her gün 20 dk yürüyüşe çık, güneşli zamanlarda…
 3. Kilit noktalardan bir tanesi yürüyüş. Evet ta 1 yaşından itibaren kendi sorunlarımızı, çözmede, özgürleşmede imgesel önemi olan yürüyüş, beyin kimyasına olan olumlu katkıları dinginliğini artıracağı için, yeme isteği/bağımlılığı zamanla azaltacaktır.

Keyfiniz bol, enerjisi maksimum, sağlığınız yerinde, gününüz neşeli olsun.

DİĞER HABERLER

Nebahat Keskin

Nebahat Keskin

Beslenme ve Diyet Uzmanı

One Comment

 1. Avatar
  Barış
  26 Nisan 2015

  Nebahat Hocam söylemişse doğrudur

  Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir