Diyete bakışınızı değiştirin


Diyet yapma fikri birçok insanda zorluk duygusunu akla getiriyor. Hayatı zorlaştırarak diyet yapmak sağlığınıza zarar verir. Eğer her gün bir diyet listesine bağımlı olmak sizde sıkıntı yaratıyorsa, aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz. Küçük farklar, sabır gösterirseniz büyük farklar yaratır. Bu nedenle bahsedeceğim 10 maddeyi dikkatlice okumanızı öneririm.

1.Seçtiğiniz bir zayıflama programına başlamadan önce, yapacağınız diyetin sağlıklı ve sürdürülebilir olup olmadığından emin olun. Eğer bu yaklaşım sonrasında diyeti yapamayacağınızı düşünüyorsanız sadık kalabileceğiniz daha küçük değişiklikleri hayatınıza uygulayın, örneğin büyük yerine küçük seçimleri tercih ederek ya da büyük porsiyonlu bir yemeği arkadaşınızla paylaşarak şekerli içecekler yerine buzlu naneli ayran ya da baklava yemek yerine sütlü tatlı tercih etmek gibi küçük ama tutarlı değişimleri benimseyin.

2.Daha önce verdiğiniz kiloları göz önünde bulundurmayı unutmayın. Eğer bir hafta içerisinde hayalinizdeki rakamlara ulaşamadıysanız hemen yaptığınız diyetin yanlış olduğu yanılgısına kapılmayın. Sadece yarım kilo vermek bile vücudunuzdaki yağdan iki paket kadar kaybettiğiniz anlamına gelir ki bu da kendinizi nasıl hissedeceğiniz ve kıyafetlerinizin üstünüze artık nasıl olacağı konusunda büyük bir fark yaratır. Sayılarla uğraşmak yerine nasıl hissettiğinize odaklanın, kıyafetlerinizin üstünüze nasıl olduğuyla ve daha temiz bir cilt gibi vücudunuzun sizi mutlu edecek şekilde nasıl değişimler gösterdiğine bakın.

  1. Sebzelerle aranızı iyi tutun. Brokoli, ıspanak, domates, soğan, dolmalık biber ve kabak gibi nişasta içermeyen sebzeler bir bardak makarna ve pirinç gibi tahıllardan sekiz kat daha az kalori ve karbonhidrat içerir. Sebzeler, lifli besin değeri açısından zenginken; doğallıkları itibarıyla kalorileri düşüktür. Bu yüzden lifler, kilo almaya karşı koruyucu etkinlik gösterebilir. Lif açısından zengin besinler yediğimizde uzun süre tok kalırız. Aynı zamanda bu yiyecekleri çok çiğnemek gerekir, ne kadar çok çiğnerseniz o kadar kalori harcarsınız ve metabolizmaya yardım edersiniz

4.Vücudun yağa ihtiyacı var. Kilo vermeye çalışırken yağı tamamen sıfırlamak doğru değil. Çünkü bedenimizin yağa da ihtiyacı var. Yani zayıflamak için yağ tüketmelisiniz Aç kalmadan metabolizmanızı hızlandırın. DENGELİ DİYET YAĞ YAKTIRIR, HIZLI KİLO VERİP KAS VE SU KAYBETMEYİN

  1. Beslenme programınıza daha fazla bakliyat (fasulye, mercimek ve bezelye) ekleyin. Bu gıdalar liflerin en zengin kaynaklarıdır ve yapılan bir araştırmada diyet yapanlar arasından en çok bakliyat tüketenlerin en az tüketenlere göre dört kat daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Bakliyat tüketenlerin aynı zamanda karın bölgeleri daha fazla incelmiş, kiloları daha fazla azalmıştır, bunun için daha az kalori tüketmelerine gerek bile kalmamıştır!
  2. Alkollü içkilerden gelen kalori konusunda da içkilerdeki alkol oranına göre kalori miktarının etkilendiğini unutmamak gerekiyor. 1 gram alkol 7 kalori enerji veriyor. 1 gram yağın 9 kalorilik enerji verdiğini hatırlarsak alkollü içkilerden nasıl yoğun bir kalori alındığını kolayca görebiliriz. Light biralar, sek şaraplar ve maden suyu karışımı içkileri kontrollü miktarlarda tüketebilirsiniz. Ve yanında büyük bir bardak su ile birlikte tüketin.
  3. Eğlenceli bulduğunuz aktiviteleri yaparak aktif olun. Araştırmaların gösterdiğine göre insanlar egzersiz yapmayı bir “iş” olarak algıladıklarında farkında olmadan daha çok yemeye meyilli oluyorlar. Bu durumda zayıflamaya yardımcı olması için spor yaparak elde edilen faydaları alıp götürüyor. Fakat madalyonun diğer yüzüne baktığımızda yaptıkları spordan zevk alan insanlar daha uzun süre yapabiliyorlar. Ya da yoğun egzersiz yapmadan (örneğin yürüyen merdiven ya da asansör yerine merdivenleri kullanarak) doğal bir şekilde daha aktif oluyorlar, daha az yemek yiyorlar ve kendilerini daha mutlu hissediyorlar.
  4. 8. Bol su tüketin. Yapılan araştırmaların birinde, günde yaklaşık yedi bardak su tüketen insanların günde bir bardaktan daha az su tüketenlerle kıyaslandığında günlük olarak 200 kalori daha az tükettikleri ortaya çıkmıştır. Bir diğer araştırmada ise eşit kalori sınırlaması olan 12 haftalık bir diyet uygulayan iki grup insandan yemeklerden önce iki bardak su içenlerin yaklaşık %40 daha fazla kilo verdikleri görülmüştür. Üçüncü bir araştırma örneğine baktığımızda yarım litre suyun metabolizma hızını 10 dakika içinde %30 artırdığını görüyoruz. Bu yüzden hedefiniz günde en az sekiz bardak su içmek olsun. Eğer suya biraz tat vermek istiyorsanız içine limon, taze nane yaprakları, salatalık dilimleri, taze rendelenmiş zencefil ya da biraz meyve püresi ekleyebilirsiniz.
  5. Uykuyu zayıflama programınızın bir parçası haline getirin. Araştırmaların gösterdiğine göre yetersiz uyku aşırı beslenmeyi ve dolayısıyla kilo almayı tetiklerken, düzenli ve yeterli uyku doğal olarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Diğer çalışmalar yetersiz uykunun iştahın açılmasına ve göbek çevresinde yağlanmalara yol açan kortizol hormonunun artışına neden olduğunu söylemektedir. Daha erken uyumaya ve yatak odanızın sağlıklı bir uyku için elverişli olmasına (serin, karanlık, sessiz) özen gösterin.
  6. Tatlının olmadığı bir dünya kulağa hiç gerçekçi gelmiyor. Yediğiniz şekerli yiyecekler için sadece bir sınır belirleyin. Haftanın bir ya da iki gününü belirleyin, Çarşamba ve Cumartesi olabilir ve bu günlerde yemeden edemediğiniz tatlılar için yer ayırın. Örneğin akşam yemeği için dışarı çıkıyorsanız ve bir tatlıyı paylaşmak istiyorsanız ekmeği es geçin ve ana yemeğinizde nişastalı besinlerin yerine ekstra sebze söyleyin.

DİĞER HABERLER

Avatar

Burcu Yıldız Uğur

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir