Diyetinizi küçük kaçamaklarla tatlandırın


Önemli kararlar vererek başlarsınız diyete. Motivasyonunuz yüksek, kendinize inancınız tamdır. Size verilen diyet programını harfi harfine hiçbir şeyi atlamadan yaparsınız. İlk haftalar oldukça başarılı devam edersiniz, hatta düşündüğünüzden fazla kilo verirsiniz. Gardolabı yenilemeye bile başlamışsınızdır.Etraftakiler farkeder kilo verdiğinizi,” ah canım ne güzel olmuşsun, nasıl başardın” cümleleri. Gururunuz okşanır, başarmış olmak mutlu eder sizi.

Ancak bir gün programınınızdan sıkılıp listedeki yasakları yemek istersiniz. Diyetinizle yasaklar arasında bir ikilem başlar. Bir eliniz tatlıya uzanır, diğeri iter onca çaba boşa gitmesin diye. Gecenin bir yarısı canınız tatlı isteyerek uyanırsınız. Buzdolabının kapağını açmış dolabı seyrederken bulursunuz kendinizi. Gözünüzün önünde çikolatalar, pastalar uçuşur; tam yiyecekken kilolarınız gelir aklınıza, boğazınıza dizilir lokmalar. 1-2 hafta sonra o kadar dikkat etmenize rağman kilo veremez hale gelirsiniz. Hem istediklerinizi yiyememek hem de kilo verememek mutsuzlaştırır gün be gün. Kendinizce seçim yaparsınız mutlu ve şişman mı olayım, zayıf ve mutsuz mu diye. İlk şıkkı seçersiniz mutlu olmak adına ama kısa süre sonra alınan kilolar sizi yine mutsuz yapar.

Sizin de kilo verme süreçleriniz buna benzer sebeplerle baltalanıyorsa, aslında farkında olmadan yanlış yapığımız bir şeyler vardır.

Öncelikli olarak hiçbir zaman listenizde yiyemeyeceğiniz yiyecekleri düşünerek kendinizi mutsuzlaştırmayın. Yiyebileceğiniz yiyeceklere odaklanmaya çalışın.

*Sevmediğiniz halde, sağlıklı olduğu için kendinize bir yiyeceği yemek için baskı uygulamayın. Besin değerleri benzer daha kolay yiyebileceğiniz bir yiyecek seçin. (Mesela brokoli yerine karnabahar gibi.)
*Sevdiğiniz yiyecekleri farklı yöntemlerle pişirin. Mesela köfte-patates kızartması yerine fırında köfte- patates pişirin.
*İlk haftalar, hatta aylar sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek kolaydır ama sonra bunu sürdürmek zorlaşır. Çok aç olmadığınız bir öğünde sevdiğiniz yiyecekten tadımlık alın. Amacımız yiyecekle doymak değil sevdiğimiz o tadı almak.
*Diyet yaparken çok sevdiğiniz tatlılardan belirli zamanlarda makul ölçülerde kullanın. Diyet boyunca sevdiğiniz halde hiç tatlı yemediğinizde diyeti bıraktığınzda “yoksunluk sendromu” yaşayarak çok daha fazla yemenize sebep olabilir.
*Öğün saatlerinize sadık kalmaya çalışın.
*Tatlı krizleriniz olduğunda aç olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer 4-5 saatten fazla bir açlık durumunuz varsa, tatlı isteği normal. Önce karnınızı doyurun.
*Stresli dönemlerde diyet yapmak zorlaşır, kilo veremediğinizi düşünürek stresinizi büyütmeyin.
*Stresli dönemlerde yemek yeme isteğiniz artıyorsa, kendinize yeni bir davranış şekli edinin. Yürüyüş yapmak, dans etmek, sevdiğiniz bir arkadaşınızla konuşmak, görüşmek.
*Kilo vermekte zorlanmanızın sebebi insülin direnci olabilir. Doktorunuzla görüşüp gerekli tahlilleri yaptırarak kendinizi kontrol edin.
*İnsülin direnci veya şeker hastalığınız yoksa, çok sevdiğiniz çikolatadan vazgeçmeniz gerekmiyor.
Her gün 5 gram bitter çikolata kullanabilirsiniz.
*İnsülin direnci varsa veya şeker hastasıysanız kakaolu süt veya tarçınlı süt deneyebilirsiniz.
* Yeterli ve dengeli beslenmeyle birlikte arada ufak yaramazlıklar yapsanız bile verdiğiniz kilolar kalıcı hale gelebilir.

Beslenme bir yaşam şeklidir.Miktarına ve sıklığına dikkat ettiğiniz sürece ufak yaramazlıklar başınıza iş açmaz, aksine sizi mutlu ederek hayattan keyif almanıza ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmenize yardımcı olur.

DİĞER HABERLER

Azize Tavaslı Tura

Azize Tavaslı Tura

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir