Diyetisyen ile değişen bir yaşam örneği

Diyetisyen ile değişen bir yaşam örneği

Sitemiz diyetisyenlerinden Oya Neva Demirkol, danışanı Asena Hanım ile yaptığı röportajı paylaşarak ‘Nasıl zayıflarım?’ sorusunun cevabını bizlere veriyor.

1-Oya Neva Demirkol’a ilk ne zaman, nasıl ve neden gelmeye karar verdiniz?

Üniversiteden mezun olup çalışmaya başlamıştım. Bu süreçte ciddi anlamda kilo almış ve çok mutsuz bir insana dönüşmüştüm. Artık aynaya bile bakmak istemiyordum. Oya Neva Demirkol’u gerek sosyal medyadan gerekse danışanlarının başarı öykülerinden, kariyerindeki başarıları takip ediyordum. İçinde bulunuğum mutsuz süreçde bir gün Oya’nın mutlu bir şekilde 10 kilo veren danışanı ile ilgili paylaşımını görünce, kilo vermek için kime başvurmam gerektiğini anlamıştım.

2-Ne kadar sürede ne kadar kilo kaybettiniz?

 8 ay kadar bir sürede tam 12 kilo kaybettim.

3-Diyetinizin vazgeçilmez yiyeceği neydi?

 Her hafta yaratıcı ve birbirinden lezzetli yemeklerin bulunduğu yeni bir diyet listem oluyor ve bu beni diyet yaparken kendimi tekrar etmekten ve sıkılmaktan alıkoyuyor. Sürekli değişiklik yaptığımız için vazgeçilmez olarak adlandırabileceğim yiyeceklerim sınırlı fakat çalıştığım ortamda rahatlıkla bulabilmem için sabit olarak öğlenleri yediğim et/tavuk ızgaram ve ağırlıklı olarak ara öğünlerimi oluşturan süt ve meyve ürünleri ve ara öğünlerimin baş kahramanı olan yeşilçay diyetimin vazgeçilmezleri diyebilirim.

4- Diyet sonrasında hem sağlık hem beslenme açısından hayatınızda neler değişti?

 Verdiğim kiloların bana getirdiği mutluluk ve canlılık dışında, diyet sonrasında doğru yemek yeme alışkanlığı edindim. Ara öğünlerin aslında ne kadar önemli olduğunu, porsiyonların az dahi olsa insanı doyurabildiğini sadece gözümüzün biraz aç olduğunu ve en önemlisi su içmenin ne kadar yararlı olduğunu öğrendim.

5- Kilo vermek isteyenler için önerileriniz nelerdir?

 Kilo vermek için öncelikle kararlı olmalarını öneririm. Evet bu zor ve uzun bir süreç ama yanınızda Oya Neva Demirkol gibi enerjisi yüksek, sizi hep destekleyen ve başarmanız için motive eden bir desteğiniz varsa başarmak göründüğünden çok daha kolay oluyor .

6- Diyetisyene gelmeden önce ve geldikten sonra hayatınızı ikiye ayırsak ne gibi farklılıklar var?

 Diyetisyene gelmeden önce ara öğün gibi bir kavrama aşina değildim. Ana öğünlerde de genellikle sağlıksız, yeşilliği az kızartması bol ürünleri tercih ediyordum. Meyve tüketimim ise sınırlı sayıdaydı, meyveden ziyade tatlı yemeyi tercih ediyordum. Diyetisyene geldikten sonra her yiyecekten eşit miktarda ve sağlıkıl ölçülerde yemeyi ve bol bol su tüketmeyi öğrendim.

7- Diyetisyeninizin sağlıklı yaşam konusunda size kazandırdığı alışkanlıklar nelerdir?

 Bol bol su tüketmek, günde en az iki kere yeşil çay içmek, salata ve yeşillik tüketmek. Süt ve süt ürünleri ve meyveyi ölçülü bir biçimde her gün tüketmek ve ara öğünleri atlamamak.

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir