Diyetisyenimiz ile zayıflayan Efe Uyar'ın dilinden...

Diyetisyenimiz ile zayıflayan Efe Uyar’ın dilinden…


Sitemiz diyetisyenlerinden Merve Tığlı Çınar’ın danışanlarından Efe Uyar, 4 ayda 15 kilo verdiği diyet süreci hakkında merak edilenleri açıklıyor. Siz de Efe Uyar gibi diyetisyenimiz sayesinde zayıflayabilirsiniz.

1—Merve Tığlı ‘ya ilk ne zaman , nasıl ve neden gelmeye karar verdiniz?

Uzun süreler boyunca, hatta kendimi bildim bileli çeşitli diyetler denemekteydim. Hiçbir zaman aşırı kilolu olduğumu düşünmesem de özellikle son senelerde çok hızlı bir şekilde kilo aldığımı artık inkar edemediğimden ve yaptığım tüm zayıflama denemeleri başarısız bir şekilde sonuçlandığından bu konuyu artık profesyonel bir insanın ellerine bırakmam gerektiğine inandım. Denediğim tüm diyetler beraberinde kısa süreli başarılar getirmiş olsa bile, kalıcı olmadı, aksine daha da fazla kilo almama sebep verdi. Kış döneminde bu duruma diyetlerin yanı sıra aşırı sporla karşı koymaya çalışmış olsam bile, bu şekilde yaşamanın normal hayat tarzımdan uzak olduğundan hızlı bir şekilde motivasyonumu kaybettim.İlk baharda Merve Hanım ile tanıştım. Açıkçası tanışmadan önce bir diyetisyene gitmenin gerçekten faydalı olup olamayacağı konusunda aklımda soru işaretleri vardı. Gerek hayat tarzımı anlamaya çalışması gerekse beslenme konusunda edinmiş olduğu ciddi birikimler kısa bir süre içinde bu önyargının yersiz olduğunu gösterdi. Uyguladığımız programın bir diyet programından ziyade yemek alışkanlıklarımın gözden geçirilmesi ve hangı gıda ürününün vücuduma ne gibi tepkiler verdiğini öğretmiş olması açıkçası hayat kalitemi ciddi oranda artırdı.

2-Ne kadar sürede ne kadar kilo kaybettiniz?

4 aylık bir süre içinde 15-16 kilo verdim, işin güzel tarafı bu kilolarin coğunun yağ olmasıydı.

3-Diyetinizin vazgeçilmez yiyeceği neydi?

Merve Hanım her hafta yeni ürünleri programa eklediğinden, çok renkli bir yemek planı oluşmaktaydı, serbest günlerim de buna dahil edilirse çok vazgeçilmez dediğim bir ürün yoktu, ama akşam bir iki kadeh kırmızı şarap içebilmem beni mutlu ediyordu.

4- Diyet sonrasında hem sağlık hem beslenme açısından hayatınızda neler değişti?

Her şey. Bugüne dek yaptığım tüm diyetlerin, artık yemek yemeyeceğim, yememeliyim feryatlarımın ne kadar mantıksız olduğunu anladım. Sağlıklı ve bilinçli bir tüketici olmuş olsam da bunun beslenme alışkanlıklarıma yansımamış olduğunu gördüm. Artık birgün asırıya kaçsam ertesi gün ne yapmam gerektiğini biliyorum, gün içinde hangi ürünlerin beni ne şekilde etkileyeceğini biliyorum. Aynalar yine geçmişteki yakışıklı kişiyi göstermeye başladıkça, hem kaybedilen özgüven geri geliyor, hem de güne daha farklı bir motivasyonla başlıyor insan. Merdivenler, yokuşlar ve her türlü fiziksel hareket eskisi kadar yormuyor. Kısacası gerek fiziksel gerekse zihinsel olarak olumlu anlamda her şey değişti.

5- Kilo vermek isteyenler için önerileriniz nelerdir?
Kendileriyle yüzleşmek, bu durumun kalıcı bir şey olduğuna inandırmamak ve en önemlisi bu işi bilen insanlara teslim etmek. Acı çekilmesi gereken bir süreç olduğunu düşünmemek de önemli, örneğin Merve Hanım’a gideli hiçbir zaman açlık hissi ile boğuşmadım. Son olarak kendi başına yapılan diyetlerin ve arkadaş tavsiyelerinin sadece geçici faydaları olduğunu unutmamak gerek.
6- Diyetisyene gelmeden önce ve geldikten sonra hayatınızı ikiye ayırsak ne gibi farklılıklar var?
Diyetisyene gelmeden önce uzun bir süre bu kilo verme işini en iyi kendim çözeceğime inandım, okumuş adamım ne de olsa benden daha iyi kimse beni tanıyamazdı . Ancak bunun böyle olmadığını biraz geç fark ettim, hem diyetler denedim hem de spora yüklendim. Sonuç elde var sıfır olunca (hatta elde var artı kilolar) hem kendim bu durumdan mutsuzdum, hem de etrafıma mutsuzluk saçmaya başladım. Giysiler dar gelmeye başladı, pantolona bacağım zor giriyordu, T-Shirtlerimi çekiştire çekiştire hepsı uzadı, ve en kötüsü toplulukta çekilen fotoğraflar. Nerden çıktı bu resim işi diyemeden, gıdığı ve göbeği daha saklama imkanı olmadan, flaş patlayınca işin gerçek vahimiyeti ay parçası şeklinde olan yüzümden belli oluyordu. O kadar ki kilo gizleme resim pozisyonları oluşmaya başlamıştı. Nihayet kendime bu işi profesyonel birinin ellerine bırakayım cümlesini inandırdığım zaman, hızlı bir şekilde değişim başladı. Öncelikle beni gerçekten çözmeye çalışan bir beslenme uzmanı vardı artık hayatımda. (Bana bir kibrit kutusu.. şeklinde başlayan cümleler kursaydı, ilk görüştüğümde biz farklı dünyaların insanıyız demem çok olasıydı) Yemek konusunda zor bir insan olmama rağmen (organik ürünler, kimyasal içermeyen gıdalar vs.) beni yönlendirme şekli ve tavsiyeleri hem kafama yatıyordu hem de 1 haftalık süre içinde sonucunu tartıda yansıtıyordu. Tüm bu program başlamadan kilo vermenin ve ideal kiloya ulaşmanın insanın ruhuna bu kadar iyi geleceğine şimdiki kadar net cevap veremezdim. Çok açık ve net şimdi daha mutlu bir insanım ve en önemlisi hem kendime hem de çevreme karşı daha huzurlu.
7- Diyetisyeninizin sağlıklı yaşam konusunda size kazandırdığı alışkanlıklar nelerdir?
Yemeklerin birbirleri ile olan bağlantıları, vücudumun hangi gıda ürününe ne şekilde tepki verdiği, tükettiğim ürünlerin hangi miktarlarda olması gerektiği ve benzeri konularda beni aydınlattı. Sabah kahvaltı alışkanlığı olmayan bir insana kahvaltıyı sevdirdi, ara öğünlerin iyi geldiğini, enerji verdiğini ve akşamları buzdolabına saldırıları azalttığını bizzat öğrenme fırsatı verdi. Günah keçisi ilan ettiğim ürünlerin dengeli bir şekilde tüketildiğinde aslında o kadar da zararlı olmadığını anlattı. Ve son olarak da bedenimi bana tekrardan sevdirdi.

DİĞER HABERLER

Merve Tığlı Çınar

Merve Tığlı Çınar

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir