doğru bilinen diyet yanlışları

Doğru bilinen diyet yanlışları


Sitemiz diyetisyenlerinden Tuğçe Altan Bahçe, bu yazısında bahsettiği diyet yanlışları ile diyete başlayanlara uygulamaları gereken doğruları gösteriyor .

FAZLA PROTEİN TÜKETMEK

Fazla protein ağırlıklı beslenme vücudunuzun stres altına girmesini sağlar. Kısa süreli uygulanabilecek protein diyetlerini haftalar ve aylar boyunca uygulamanız sonucunda kan yağlarınızda artış oluşur. Kilo vermek için uygulamanız gereken beslenme programının içeriğinin sağlıklı yaşamınızı sağlaması, hastalık risklerinizi azaltması ve bağışıklığınızı güçlendirecek besinler içermesi gerekir. Besin çeşitliliğin az olduğu ve sağlıklı –dengeli oluşturulmamış beslenme programı kansızlık (demir eksikliği),kolesterol yüksekliği, ürik asit değerlerinde artış (GUT) , karaciğer yağlanması… gibi önemli sağlık sorunlarının görülmesini sağlar. Sağlıklı –dengeli bir beslenme programı karbonhidrat, protein, yağ, vitamin-mineral ve posa açısından yeterli besin içeriğine sahiptir.

EKMEK TÜKETMEMEK

Temel enerji kaynağı olan tahıl grubunda sağlıklı beslenmenizi sağlayan en önemli besin tam tahıllı ekmektir. Kilo vermek için ekmek tüketmemeniz kas dokunuzu korumaz ve bağışıklığınızı azaltır. Tam tahıllı ( çavdar, tam buğday, yulaf… gibi) ekmek çeşitlerinde posa, vitamin, mineral ve karbonhidrat yapısının dengeli olması tokluk hissini sağlar, konsantrasyonu artırır, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kilo vermek için uygulayacağınız beslenme programında tam tahıllı ekmek ( tam buğday, çavdar, yulaf… gibi) ve tahıl grubu besinlerin yeterli olmasını sağlayın. Tam tahıl grubu olan besinleri Avrupa diyetisyenler komisyonu her gün beslenme programınız da en az 6 porsiyon tüketmenizi öneriyor.

LİMONLU SU İÇMEK

Limonlu su içmek vücudunuzun yağ yıkımınızı artırmaz. Tek bir besinin yağ yakımı veya kilo verme etkisi yoktur. Kilo vermek için yeterli su tüketiminizin olması gerekir. Uygulayacağınız beslenme programında günlük en az 7-8 bardak su tüketmelisiniz. Limon, taze nane, tarçın, salatalık… gibi besinler suyun aromasını değiştirir ve içmenizi kolaylaştırır. Limon suyu-dilimi eklediğiniz su bağışıklığınızı güçlendirir, kan dolaşımınız dengeler ve vücutta oluşan fazla ödemi azaltır.

SALATALARA YAĞ EKLEMEMEK

Sağlıklı beslenmeniz için dengeli yağ içeriğine sahip bir beslenme programı ile kilo verme hızınız ve ideal kilonuzu korumanız kolaylaştırır. Sindirim siteminizin yeterli çalışması ve hazımsızlık sorunu yaşamamak için ana yemeklerinizde ve salatalarınıza yetersiz yağ eklememelisiniz. Salatalara her kişi başına 1 tatlı kaşığı, zeytinyağlı sebze yemeklerine 1 kilograma 3 yemek kaşığı zeytinyağı eklemeniz yeterlidir. Sağlıklı yağ tüketiminizi sağlamak için et içeren yemeklere yağ eklemek yerine sebze çeşitleri, domates rendesi/ suyu ve soğan –sarımsak ..gibi lezzeti artıracak besinler eklemelisiniz. Yeterli bitkisel yağ içermeyen bir beslenme programının sağlıklı kilo vermenizi sağlamayacağını unutmayın.

DİĞER HABERLER

Tuğçe Altan Bahçe

Tuğçe Altan Bahçe

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir