Doğru iletişim, mutlu aile

Doğru iletişim, mutlu aile

Sitemiz Uzman Psikolog Burcu Türk Lal, mutlu bir aile ortamı için iletişimin öneminden ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsediyor.

Ailelerde etkin ve doğru iletişim kurmak için öncelikle “dinlemek” ilk adımdır. Dinleyerek karşınızdaki kişiye “seni birey olarak kabul ediyorum, sana değer veriyorum, söylediklerin dikkati hak ediyor” mesajlarını iletirsiniz. Eğer ailenizdeki bireylerin kendisini sevindiren veya üzen şeyi anlatma ihtiyacını gidermek için zaman verirseniz onun duygularını, düşüncelerini, ihtiyaçlarını keşfedersiniz.

Etkin ve doğru iletişim için dikkat edilmesi gereken diğer unsur “yargılamamak”tır. Karşınızdaki kişiye “bencilsin, beceriksizsin, duyarsızsın vs.” gibi yaftalar yapıştırmaktan kaçınmak gerekir. Aile bireylerinin birbirine örneğin şu şekilde konuşması daha yerinde olacaktır: “Seninle daha az vakit geçirdiğim için üzülüyorum (eve geç gelen eşe tepki)”, “Kardeşine vurduğunu gördüğüm zaman kızıyorum, bunu bir daha yapmamanı rica ediyorum (küçük çocuğa vuran büyük çocuğa tepki).

Doğru ve etkili iletişim için “tutarlı” olmak çok önemlidir. Söylediklerinizle beden diliniz arasına çelişki olmamalıdır. Örneğin “Burada seninle çok mutluyum” derken gülümseyen bir yüz ifadenizin olması gibi.

“Ben her zaman haklıyım” demek yerine eşitlenmiş bir iletişimi benimseyin. Kendi görüş ve düşüncelerinizi öne sürdüğünüz kadar, karşınızdaki kişinin görüş ve düşüncelerine de saygı gösterin. Örneğin; “Ben böyle olduğuna inanıyorum ama hatalıysam beni düzeltebilirsin” gibi.

Olumlu iletişim kalıplarını bilmek ve uygulamak başta anne-baba olmak üzere tüm aile bireylerinin sorumluluğudur.

DİĞER HABERLER

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir