Doğum sonrası kilo verme

Kadın vücudu daha gebeliğin en başından itibaren kendini hem doğuma hem de doğum sonrasında bebeği emzirmeye hazırlar. Göğüsler şişer ve hassaslaşır, karın bölgesinde yağlar depolanmaya başlar, bel kalınlaşır… Bu değişikliklerin hepsinin amacı sizi kusursuz bir anne yapmaktır.

Doğumhaneden çıktığınızda aldığınız kiloların yaklaşık 6-7kg’ını kaybetmişsinizdir. Ama geride verilmeyi bekleyen kilolarınız vardır. Aslında bu kilolar korkutucu kilolar değildir. Normalde emziklilik dönemi boyunca bu kilolardan çok rahat bir şekilde kurtulursunuz. Peki doğum kilolarınız gitmiyorsa, hala doğum yaptığınız kiloda takılıp kaldıysanız ne olacak? Hatanın nerede olduğunu nasıl bulabiliriz?

  1. GEREĞİNDEN FAZLA BESİN TÜKETİYOR OLABİLİRSİNİZ

Bu süreçte kilo verilememesinin en bilindik sebebi diyetsel hatalardır. Bu dönemde annelerin çoğunlukla yaşadıkları sıkıntılardan bir tanesi olan sütlerinin azalma korkusu bazen kilo kayıplarını zorlaştırmaktadır. Çünkü süt artırmak için genellikle başvurulan besinler şeker içeriği yüksek, tatlı besinlerdir. Bu besinlerin tüketimi, annelerin gereğinden fazla enerji almalarına, dolayısı ile de kilo kazanımlarına neden olmaktadır. Gebelik döneminde “sen 2 canlısın 2 kişilik ye” öğütlerinin ardından emziklilik döneminde de “ Tatlı ye ki sütün bol olsun” öğütlerinin uygulanması bu iki dönemin ardından kilolarla baş başa kalınmasına neden olmaktadır. Unutulmaması gereken şey; “Bebeğimden bana yadigar kilolarım kaldı” diyen anneler emziklilik döneminde gereğinden fazla besin tüketerek fazla enerji alan anneler olduğudur. Oysa süt verimini artırmak için başvurulması gereken besinler bilinenin aksine şeker içeriği çok olan besinler değildir. Anne sütünün verimini artıran besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;
· Su
· Maden suyu
· Meyve
· Meyve suları
· Sebze
· Süt
· Yoğurt
· Kefir
· Ayran
· Şekersiz kompostolar
· Az yağlı yapılmış çorbalar
· Tam taneli buğday ekmekleri
· Kurubaklagiller
· Bulgur
· Yulaf
Görüldüğü gibi; içinde suyun bulunduğu ve vitamin-minerallerin bol olduğu besinler anne sütünü artırmak için tüketilmesi gereken en uygun besinlerdir.

  1. TROİDLERİNİZ BOZULMUŞ OLABİLİR

Troid rahatsızlığı gebelik sürecinde sıklıkla görülen bir sorundur. Hatta gebelik süresi boyunca doktorunuz aralıklarla troid fonksiyon testlerinizi ölçtürür. Sıklıkla görülen bozulma şekli troidlerin az çalışma halidir. Bu durum genelde doğumdan sonra da devam eder. Hatta bazı durumlarda troidlerin çalışması doğumdan sonra bozulur. Az çalışan troidleriniz var ise emzirme sürecinde kilo veremezsiniz. Hatta sütünüzü artırmaya çalışırken, yani bol besin tüketirken süt veriminiz bile azalmaya başlar. Tükettiğiniz besinler sizde yağlanma yapar. Ya hastaneden çıktığınız kiloda kalırsınız ya da kilo almaya başlarsınız. Bunun teşhisi de tedavisi de oldukça kolaydır. Aile hekiminize veya herhangi bir hastaneye gidip troid testlerinizi yaptırın. Eğer bozukluk var ise size ilaç tedavisi başlanacaktır. İlaç tedavisi sayesinde troidleriniz normal çalışmaya başlayacak sizde kilolarınızı kolaylıkla vereceksiniz.

Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde normal bir kadın vucüdunun doğum öncesindeki haline dönmüş olması beklenir. Kilo kontrolünüzü tek başınıza yapmakta zorlanıyorsanız mutlaka bir diyetisyen ile birlikte çalışın ve diyetisyeninizden destek alın. Sağlıklı ve fit günleriniz olsun.

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir