Dr OZ (Doktor Öz) Kim ?

The Dr. Oz Show adlı Emmy Ödüllü programın ev sahibi olan Dr. Öz, Columbia Üniversitesi Başkan Yardımcısı ve Cerrahi Profesörüdür. New York Presbiteryen Hastanesi’nin Kalp-Damar Hastalıkları Enstitüsü ile Tamamlayıcı Tıp Programını yönetmektedir.

Araştırma yaptığı ilgi alanları arasında; kalp nakli cerrahisi, minimal düzeyde invazif kardiyak cerrahi, tamamlayıcı tıp ve sağlık hizmetleri politikası yer almaktadır. 400’ü aşkın sayıda telif yayınının, kitap bölümlerinin ve tıp kitaplarının müellifi olup çok sayıda buluşun patentini almış bulunmaktadır. Ayrıca yılda 100’ün üzerinde kalp ameliyatı yapmaktadır.

Dr Öz Cleveland, Ohio doğumlu olup, Delaware’de yetişmiş, lisans derecesini Harvard Üniversitesi’nden (1982) aldıktan sonra Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Wharton İş İdaresi Fakültesi’nden ortak MD ve MBA (1986) derecelerini elde etmiştir.

Üniversitedeki liderlik vasfından dolayı Kaptan’ın Atletik Ödülünü kazanmış ve Sınıf Başkanlığını yürüttükten sonra tıp fakültesi sırasında Öğrenci Birliği Başkanlığı yapmıştır.  Kuzey New Jersey’ de 25 yıllık karısı Lisa ve dört çocukları Daphne, Arabella, Zoe ve Oliver’la birlikte yaşamaktadır.

Daha önceleri, Dr Öz beş sezondan fazla bir süreyle “The Oprah Winfrey Show” da sağlık uzmanı olarak televizyona çıkmış ve 55 bölümde yer almıştır.  Aynı zamanda da Discovery Communications kanalında baş tıp danışmanı olarak hizmet vermiş, burada yayınlanan “Transplant!” (Organ Nakli) adlı dizisi hem Freddie hem de Silver Telly ödüllerini kazanmıştır.

“Good Morning America,” programına defalarca çıkmanın yanı sıra “Today” şovuna, “Larry King Live,” The View,” programlarına ve konuk sunucu olarak “Charlie Rose” şova katılmış, ve tüm akşam saati haber kuşaklarına çıkmıştır. Aynı zamanda da Denzel Washington’un “John Q” filminde tıp direktörü rolünü üstlenmiş, ve çok sayıda başka filmde de görev almıştır.

Dr Öz aralarında “SİZ: Kullanıcı El Kitabı”, “SİZ: Akıllı Hasta”, “SİZ: Rejim Yaparken”, “SİZ: Genç Kalma”, “SİZ: Güzelleşme”  başlıklı kitapların, ve ödüllü “Kalpten Gelen Sağaltım” adlı kitabın da yer almakta olduğu altı New York Times çok satanlar listesinde yer alan kitabın yazarlığını yapmıştır.

“SİZ: Bebek Sahibi Olmak” başlıklı yeni kitabı, 1 Aralık 2009’da Free Press tarafından yayınlanmıştır.  Esquire dergisi ile O, The Oprah Magazine’ de düzenli yazdığı sütunları olup, “Tekrar Düzenle, Tekrar Aç, ve Tekrar İnşa Et” başlıklı makalesi 2009 Yılı Kişisel Hizmet dalında Ulusal Dergi Ödülüne layık görülmüştür.

Dr Öz aynı zamanda da Sirius XM Radyo’nun XM Kanal 156’da “Oprah Radyo” ile Sirius Kanal 195’da (“XM’in En İyileri” Paketinin bir bölümü olarak) her gün yayınlanan bir talk show’un da sunucusudur.

Kalp cerrahlarına ilişkin her belli başlı mesleki derneğe dahil olmanın yanı sıra, Dr Öz Forbes Dergisi tarafından en etkili (10) ünlü sıralamasında 3. sırada yer almış, Time dergisinin En Etkili 100 Kişi sıralamasıyla (08) onurlandırılmış, Esquire dergisinin 21. Yüzyılın En Etkili 75 Kişisi sıralamasına dahil edilmiş, Dünya Ekonomik Forum tarafından Geleceğin Lideri seçilmiş (99-04), ve 02138 dergisindeki “En Etkili 100 Harvard Mezunu” arasında yer almanın yanı sıra Ellis Adası Şeref Madalyası ile de onurlandırılmıştır (08).

Çok prestijli bir ödül olan Büyük Ölçekli Cerrahi Araştırma Bursunu kazanmış, ve yine İstanbul Üniversitesi onursal doktora payesini de almıştır. Esquire Dergisi tarafından “En İyi ve En Parlaklar” Hipokrat Dergisi tarafından “Yılın Doktoru”, ve Sağlıklı Yaşam dergisi tarafından da “Bin Yılın Sağaltıcısı” olarak hakkında oy kullanılmıştır. Dr Öz Castle Connolly Kılavuzu ve diğer belli başlı sıralama kuruluşları tarafından yıllık bazda en nitelikli doktor olarak seçilmektedir.