Duygularla başa çıkma yolu 'teselli yemekleri'

Duygularla başa çıkma yolu ‘teselli yemekleri’


Sitemiz diyetisyenlerinden Gamze Şanlı Ak, herkesin hayatında belli bir dönem yaşadığı yalnızlık duygusu ve bu duygunun yemek yemeyi nasıl etkilediği üzerine yazdığı yazısıyla dikkat çekiyor.

Duygular beslenmemizi etkileyen önemli faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalar, normalin üzerinde yemek yeme sebebimizin %75 oranında duygusal duruma bağlı olduğunu gösteriyor. Duygularla başa çıkmak için en sık kullanılan teselli aracı ise yemek. Dolayısıyla böyle durumlarda kişi “teselli yemekleri”ne yöneliyor. Bu yemeklerde genellikle yağ ve şeker oranı yüksek yemekler oluyor. Karın guruldadığı için değil de bir duyguyu beslemek için yemek, duygusal yemektir. Yemekler, karnınızı doyurmaktan daha fazla etki yaratır, aynı zamanda duygularınızı beslerler.

        Yalnızlık ve beslenme ( hatalar, olması gerekenler )

Kendini yalnız hisseden kişinin genellikle en yakın arkadaşları yemekler oluyor. Özellikle tatlı, çikolata, cips, makarna, bisküvi gibi yüksek ve basit karbonhidratlı yiyeceklere yöneliniyor çünkü karbonhidratlar serotonin yani mutluluk hormonunu artırıcı etki gösteriyor. Ancak bu geçici bir mutluluk sağlıyor çünkü yüksek oranda kalori alımına bağlı olarak kilo alımı söz konusu oluyor.

Yalnızlık nedeniyle yiyen kişiler, kendilerini yeni insanlarla tanışmaya zorlamalı, daha çok dışarı çıkıp sosyalleşmelidir. Sıkıntıdan yiyenlerin genellikle zamanlarını iyi planlayamamalarından doğan bir boş zaman sorunları vardır. Bir şey yapmadıkları zaman kendilerini kötü hissettikleri için bu zamanı, “bir şey yaparak” yani yemek yiyerek doldururlar. Bunun yerine zamanı iyi planlayıp kitap okuma, sinema ya da hoşlanılan bir faaliyetlere yönelmek yemekten uzaklaşmayı sağlayacaktır.

Bu dönemde tatlılara yönelmek yerine tatlı ihtiyacını karşılayabilmek için taze ve kuru meyvelerden faydalanılabilir. Daha düşük kalori almak için 1-2 adet bitter çikolata veya 1 kase sütlü tatlı da tercih edilebilir.

DİĞER HABERLER

Gamze Şanlı Ak

Gamze Şanlı Ak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir