Düz Bir Göbek, İnce Bir Bel İçin (Video)

42

Sevgilinizin yanında karnınızı içinize çekiyor musunuz? Ya da onu saklamak için bol kıyafetleri mi tercih ediyorsunuz. Aklınıza “göbeğimden kurtulmak için ne yapmalıyım?” sorusu kaç defa geliyor.

Göbek enerjinin gözle görülebilen, elle tutulabilen ancak kolaylıkla kurtulunamayan formudur. Hem kadınların hem erkeklerin büyük sorunun olmakla birlikte, genç yaşlı, zayıf şişman demeden herkeste görülebilir. Bu fazlalığın altında yatan sebeplere baktığımızda yanlış beslenme, genetik faktörler, hormonlar, stres, hareketsizlik, yaş, menopoz, zayıf karın kasları, alkol (özellikle bira) gibi birçok faktör olmakla birlikte bunların içinde en önemlisi hormonlardan insülinin oluşturduğu dirençten kaynaklanan karın bölgesindeki yağlanmadır. Neden mi? İnsülinin görevlerinden bir de kan şekeri adı verdiğimiz glikozu hücrelere taşımaktır. Bu sayede biz enerji elde ederiz. Ama bazı durumlarda insülin hormonu görevini tam olarak yapamaz, direnç oluşturur ve glikoz hücreye giremez. Sonucunda daha çok yeme isteği, yorgunluk ani sinirlenmeler gibi sıkıntılar yaşarsınız. Bunun yanında da oluşan bu direnç yağların karın bölgesinde organlar çoğunlukta olduğu için yağların bu bölgede toplanmasına neden olur. Siz istediğiniz kadar zayıf ve fit görünseniz bile vücudunuzun içinde balıketli, hatta kilolu bile olabilirsiniz.

Karın yağlarının riskleri nelerdir?

Görsellikte yarattığı sorunlardan çok daha öte kalp krizi, felç, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların bellek problemi, bel sakatlığı cinsel isteksizlik gibi sorunların görülmesi yüksek ihtimaldir.

Çözüm ne olmalıdır?

İlk başta beslenmenizdeki yanlışları düzeltmeli, beslenmenizde yağı azaltmalı, posayı arttırmalısınız. Süt ve ürünlerini light tüketmeli, ceviz, fındık, badem zeytinyağı ve bol balık tüketmelisiniz. Ayrıca kremayı, kaymağı, tavuk derisini tüketmemeye özen göstermelisiniz. Posa olarak da sebze, meyve, tahıl, kuru baklagilden yararlanmalısınız.

Sonrasında egzersizi diyetinize eklemelisiniz. Egzersizde karın kasları için en etkili yöntem sıkıştırma hareketleridir. Mekik, plates örnek olarak verilebilir. Hatta koşu her ne kadar bacak çalıştırma hareketi gibi gözükse de karın kaslarını da çalıştırır.

Düz bir göbek, ince bir bel için 4 önemli kural var:

1- Gün içerisinde kalori alımınızı hesaplayın. Çünkü bel ve göbekte oluşan yağ kütlesi gerekenden çok daha fazla kalori alınması ile ortaya çıkar.

2- Porsiyon büyüklüğüne dikkat edin. Özellikle kadınlar için bir ayrıntı, menapoz döneminde porsiyonlarınızı olabildiğince küçültün.

3- Katı yağdan uzak durun. Kırmızı et, tereyağı, kaymaki krema gibi bol yağlı gıdalardan uzak durun. Bunların yerine; balık, zeytinyağı, avakado ve ceviz tüketin.

4- Düzenli yürüyüş yapın. Yapılan her egzersiz hareketi yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here