Düzenli su içmenin faydaları

Düzenli su içmenin faydaları


İnsan vücudunun yaklaşık %60 kadarı sudur. Buda demek oluyor ki suyun bizde önemi çok fazla. Sitemizin diyetisyenlerinden Işın SAYIN düzenli su içmenin faydalarından bahsediyor. Sağlığınız için ve zayıf kalmak için kesinlikle su tüketmenizde fayda var. Düzenli su içerek sağlığınızı dengede tutabilirsiniz.

Sitemizin diyetisyenlerinden Işın SAYIN düzenli su içme konusunda bazı bilgiler veriyor.

      SUYLA İLGİLİ GERÇEKLER

 

1)     Niçin düzenli su içmeliyiz?

 

  • Vücudumuzun %60- 70’ i sudan oluşur. Susuz bir hayat düşünülemez.  

 

  • Vücuttaki tüm sağlığımızı ilgilendiren kimyasal olaylar; yeterince su varlığında gerçekleşebilir. Diğer bir deyişle metabolizmanın çalışması için su vazgeçilmezdir.

 

  • Sindirim ağızda başlar ve tükürük bunu başarmak için suya ihtiyaç duyar

 

  • Vücut ısısı suyla dengelenir suyun oluşturduğu terle toksik maddeler uzaklaştırılır, ısı dengelenir.

 

  • Gün içinde yediğimiz sağlıklı besinlerin vitamin, mineral, protein vb besin ögeleri kanda bulunur. Kanın bu besin ögelerini taşıma kapasitesi, ne kadar su içerdiğiyle ilişkilidir.

 

  • Gerçek anlamda detoks çoğu kez özel bir diyet gerektirmez. Toksik maddeleri 7/24 vücuttan atan özel bir sistem mevcuttur. İdrarın rengi koyulaşması ve kokusunun ağırlaşması toksik maddelerden etkilendiğine işaret olarak görülebilir. Böbrekleri rahatlatmak ve mutlak detoks için idrara yeterli su ulaşmalıdır.

 

  • Günlük olarak sadece idrar, ter, deri solunumu ve nefesle kaybedilen suyu yerine koymak için bile 1,5 litre suya ihtiyaç vardır.

 

  • 2,5 lt suyu boşaltmak süzmek için böbrekler hergün ekstradan 15 kcal harcar. Bu da 45 dk tempolu yürüyüşe karşılık gelir.

 

  • Karaciğer ya detoks yapar ve yağların yakımı ile yeterince uğraşamaz; ya da yeterince yağ yakar çünkü detoksu zaten böbrekler yapıyordur.

 

  • Vücuttan %5 su kaybı bile zihinsel bulanıklığa yol açar. Çok önemsediğiniz işinize konsantre olabilmenizi olumsuz etkiler.

 

2) Su dengesi için:

*2,5 lt su içildiğinde vücut bu suyu kullanır ve zamanı geldiğinde kendisi boşaltır. Ancak 3 lt den fazla suyu boşaltmak için 24 saat yetmez ve ödemler kaçınılmazdır. Bu miktar vücut yüzeyi büyük olan bireyler için 3,5- 4 lt ye kadar çıkabilir.

 

*Tuzun fazlası ve cips, çerez, bulyon tabletler gibi aşırı tuzlu gıdalar, alkol, şalgam suyu, turşu ödeme neden olur. Suyun kendisini içmekle oluşan şişlik geçicidir. Düzenli su içmediğimizde idrara çıkmaya devam ederiz. Bedende suyun eksilmesi halinde, alarm başlar ve “her damla suyu saklamalıyım, kurumak, ölmek üzereyim” dercesine; vücut her damla suyu saklamaya başlar. İşte bu nedenle vücutta su tutan gıdaların yanı sıra, aşırı su boşaltan gıdalar ve ilaçlar da ödemi kronik hale getirmektedir.

 

*Sizi sık idrara çıkardığını fark ettiğiniz maydanoz, lahana çorbası, mate çayı, ısırgan otu çayı, form çayları rutin olarak kullanmamanızı öneririm. Su dengesinin sağlanması ve kanda her hücreye besinlerin 7/24 aktarabilmesi açısından daha doğru olacaktır. Ayrıca vücuttan aşırı su boşaltan faktörler; aynı zamanda kandaki vitamin ve minerallerin de kaybı demektir.

 

3)     “Limonlu su zayıflatır” sözü bir hurafedir. Limonlu olmasının zayıflamaya özel bir etkisi yoktur. Bulantıyı kesmeye yardımcı olabilir. Limon, detoks etkisini arttırmaya da bir parça yardımcıdır denilebilir. Sabah aç karnına limonlu su ise pek çok hassas mide iç çeperine sahip bireyde riskli bile olabilmektedir.

 

DİĞER HABERLER

Işın Sayın

Işın Sayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı

One Comment

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir