Egzersiz Yaparken Dikkat

Egzersiz yaparken dikkat


Egzersiz ile formda kalmak vücut sağlığı için çok iyidir ancak ağır egzersizler sizi yormakla birlikte risklerde doğurabilir. Ağır egzersiz yaparken yaralanmamak için dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kuralları asla atlamayın yoksa kötü sonuçlar doğurabilir.

Bir eğitmen bulun

Egzersizlerin nasıl doğru bir şekilde yapılacağını öğretecek bir eğitmen bulun. Unutmayın, iyi bir teknik, sakatlanmaları önlemede en önemli yardımcınızdır. Arkadaşlar, aile üyeleri ya da diğer ağırlıkçıların tavsiyeleri
e yaramayabilir. Bu konuda kitaplara ve dergilere güvenebilirsiniz. Ama iyi bir trainer’ın yerini hiçbir şey tutamaz. İyi bir eğitmenle bir araya geldikten sonra her şey kolaylaşacak. Eğitmeninizin de yardımıyla hedeflerinizi belirleyin. Egzersiz programınızın hedefleri yaşınıza, kondisyon durumunuza ve ağırlık kaldırma nedeninize göre şekillenmeli. Ne kadar sıklıkla, hangi tür egzersizleri yapacağınızı, hangi ağırlıklarla işe başlayacağınızı ve ağırlıkları ne zaman artıracağınızı planlayın. Hedef ve sonuçlarınızı not almak da ilerlemenizi görme noktasında işe yarayabilir.
Hazır olana kadar bekleyin
Büyük ağırlıklarla yapılan egzersizlerde vücudun gerekli olgunluğa ulaşması için genel olarak 15 yaşına kadar beklemek gerekiyor. Halterle yapılan, silkme, koparma, squat ve dead lift gibi egzersizler doğru teknikle yapılmadığında ve bir gözetmen yardımı olmaksızın uygulandığında sıklıkla sakatlanmalara neden olabiliyor. Her egzersiz rutininden önce ısınmak, sonrasında da soğumak gerektiğini unutmayın. Antrenman öncesi ısınma egzersizleri esneme, kalisteknik (vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler) ve jogging’i kapsamalıdır. Ağırlık idmanınızda ise önce hafif ağırlıklarla başlayıp ağırlığı artırarak devam edin. Soğuma sırasında uygulayacağınız esneme egzersizleri kan dolaşımınızın düzenlenmesini sağlar.Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir