Ekmek yiyerek zayıflayın!

Ekmek yiyerek zayıflayın!


Sitemiz diyetisyenlerinden Ayşe Nur Yılmaz, zayıflamak isteyenlerin yaptığı en büyük hata olan ekmeği tamamen kesmenin yarardan çok zarar olduğunu açıklıyor ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için ekmeğin tüketilmesi gerektiğinden bahsediyor.

Yoksa siz de mi ekmeği keserek kilo vermeye çalışıyorsunuz? Diyet yapma düşüncesi ile ilk akla gelen beslenmeden ekmeği çıkarma veya en aza indirme fikri sık görülen yanlışlardan.

Beslenmenizden ekmeği çıkartığınızda hemen, hızlı bir şekilde kilo verirsiniz ancak bu kayıp yağ dokusundan olmaz, kas ve su kaybıdır. Profesyonel vücut analiz cihazı kullanılmadan bu kayıp kas kaybı mıdır, yağ kaybı mıdır kolayca anlaşılmaz, tartıda rakamların azaldığını görür mutlu olursunuz. Ancak bu kilo kaybı yanıltıcı, hızlı şekilde geri dönüşlüdür.

Bir diyetisyenin ellerinden çıkmış, işin eğitimi almış kişilerce yazılmış diyetlerin karbonhidrat, protein ve yağ oranları dengelidir. Günlük beslenmede enerjinin %50-60’ı sağlıklı karbonhidratlardan %12-20’si proteinlerden ve %25-30’u yağlardan sağlanmalıdır.

Sağlıklı karbonhidratlar tahıl ve meyve grubudur. Bu grupta tam buğday ekmeği, tam tahıllı ekmekler, bulgur, kan şekerini yavaş yükselten meyveler bulunur.

Doğru bir planlamayla beslenmenize eklenen kompleks karbonhidrat içeren sağlıklı tahıllar enerji ihtiyacınızı karşılar, diyet esnasında halsiz düşmenizi, mutsuz olmanızı engeller, tatlı krizlerinden, yeme ataklarından korur. Sağlıklı oranlarda kilo kaybetmenizi yağ dokunuzu kaybederek su ve kas dokunuzun muhafaza edilmesini sağlar.

Karbonhidrattan fakir kalmış beslenme planları ile diyet yaparken hem zorlanırsınız, hem de çok az yağ kaybedersiniz, kas kaybının etkisiyle metabolizma hızınız düşer, diyet bittiğinde çok kolay kilo alırsınız.

Özetle beslenmenizden ekmeği, sağlıklı tahılları, meyveleri kesen; diyetisyen tarafından hazırlanmamış beslenme programlarından uzak durun.

Beslenmenizde sizin için uygun miktarda kompleks karbonhidratları yani tam buğday ekmeği, bulgur, tam buğday makarnası gibi sağlıklı tahılları ve mevsim meyvelerini eksik etmeyin.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir