En iyi detoks besinleriEn iyi detoks besinleri
10 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.285 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Fatma Gönen, kilo vermeyi kolaylaştıran besinleri ve yararlarını ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

Lahana

Lahana yüksek kortizol düzeyinin ciltte oluşturduğu hızlı bozulmalara, kırışıklıkların belirginleşmesine karşı koyan bir besindir. Yüksek kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcıdır.Vücutta kortizol yapımından adrenal bezler sorumludur. Lahana gibi antiinflamatuar özelliği olan ve A-E-C vitamininden zengin besinler kortizol seviyesinin düşürmede olumlu etkilere sahiptir. Aynı zamanda göz çevresi kırışıklıklarını da azaltır. Mor lahana yeşile göre 6-8 kat daha fazla C vitamini içerir.

Dere otu

Yavaş kan dolaşımının ya da yetersiz kan,oksijen ve besin ögesinin sıklıkla göstergesi olan yamalı ve düzensiz ciltlerin üstesinden gelen bir güzellik besinidir. Yavaş kan dolaşımı büyük bir sorun olup saç dökülmesinden cilt koyulaşmasına kadar birçok sağlık sorununa yol açabilir. Dere otu dokularda iyi bir kan dolaşımını sağlar ve ışıldayan bir cilt için temizler, oksijenle dolmasını sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin vücut ve deriye daha fazla oksijen taşımasını sağlayan demir içeren bir besindir. Ayrıca donuk cilt oluşumunu önlemeye yardımcı kalsiyum ve iyot bakımından da zengindir.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar soluk gözlerinizi aydınlatan ve lenf sisteminizi canladırmaya yardımcı olabilen bir besindir.Lenf sisteminin canlanması gözlerinizin parlaklığıyla sizi gençliğinize geri döndürmeye yardımcı olur.Pancar yüksek demir içerir aynı zamanda karaciğer ve lenf sağlığını destekleyen antioksidan olan betasiyanin içerir. Pancar vücudu göze giden kılcaldamarların da olduğu toksinlerden ve kan birikimlerinden arındıran doğal bir kolon temizleyicidir. Yüzde %400 kanda oksijen taşıma kapasitesini artırır.

Kişniş

Anti selülit etkisiyle yağ hücrelerini büyüten selülit görünümünü artırabilen ağır metallerin vücuttan atımına yardımcıdır. Aynı etkilere sahip maydanoz da bir alternatiftir.

Yulaf

Selülitlerle savaşan bir diğer besindir. Doğal ve işelenmemiş olmalıdır, Yüksek lif içeriğiyle uzun dönem selülit karşıtı etkisi bulunmaktadır. Lif yağ hücrelerinden açığa çıkan toksinlerin temizlenmesi ve yok edilmesine yardımcıdır, bu sayede vücutta yeniden dolaşıma katılıp selülite dönüşmesine engel olunmuş olur.

Turunçgiller

Ciltte kolejen yapımı ve görünür selülit oluşumunu önleyen C vitamini kaynağı selülitlerle savaşan bir diğer besindir. Mide rahatsızlığınız yoksa aç karnına tüketin.

Ceviz

Cildinizin daha yumuşak ve güzel olmasına yardımcı bir güzellik besinidir. Hücre membranını oksidatif hasara karşı güçlendiren ve eklemleri kayganlaştıran etkisi vardır. Omega 3 içeriğiyle cildi güçlendirir ve daha esnek yapar. Ceviz gibi güzellik yağları yaşla bağlı lekeleri, deride sarkmaları, saçtaki incelmeleri, yılların getirdiklerini geri götürebilir. Ceviz et, baharatlar, salatalarla zenginleştirilip tüketilebilir.

Ayçekirdeği

Hücresel zarara yol açan serbest radikallerden arınmaya yardımcıdır. Önceden var olan yaşlılık lekelerini ortadan kaldırmak ve onları engellemeye yardımcı olabilen E vitamininden zengindir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git