Erkekler bel kalınlığınıza dikkat edin!

Erkekler bel kalınlığınıza dikkat edin!


Bel kalınlığınız 102 cm’i geçiyor ise sizin için tehlike çanları çalıyor demek. Çok ciddi sağlık sorunları yaşamamak için yapmanız gerekenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyoruz.

İdeal vücut ağırlığı; yalnızca tartıda kendini göstermez. Bir diğer önemli oran ise; vücuttaki yağ oranıdır. Vücudumuzdaki yağ oranı, sağlığımız açısından çok önemlidir. Örneğin; karın çevresinde depolanan yağ, kalp krizi riskini artırır ve şeker hastalığını tetikler. Bel çevresindeki yağ oranını tabii ki sadece diyet yaparak azaltmanız mümkün değildir. Egzersiz yapmanız da şarttır. Her gün olmasa bile haftada en az 3 gün 30′ar dakika bel ve karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yapmanız gerekmektedir.

Suyla Ödemi Atın

Vücuttaki ortalama normal yağ oranı erkeklerde, yüzde 18-22 olmalıdır. Bel çevrenizin yağ oranını kendi kendinize ölçmeniz imkansız ama eğer bel çevresi ölçünüz, erkek iseniz 102 cm geçiyor ise tehlike çanlarının çalmaya başladığının bir göstergesidir. Su içmek vücudunuzdaki ödemleri atmanıza yardımcı olacaktır. Günde vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarı 2 lt’dir. Eğer ki, gün içerisinde spor ya da egzersiz yapıyorsanız, günlük su tüketiminizi 3 lt’ye çıkarmanız gerekmektedir.

Özellikle karın bölgesindeki yağlar için detaylı kan tahlili yaptırmak da gerekir. Diyabetin basamakları olan insülin direnci ve hipoglisemi bu bölgede yağ birikimine neden olur. Beslenmeniz de buna göre düzenlenmelidir. Yaptığınız diyet size kilo verdirebilir ancak insülin direnci veya hipogliseminiz varsa ve tedavi edilmeden, beslenmeniz ona göre düzenlenmeden verilen kilolar hemen geri alınır. Bu durum kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Sevgili erkek okurlarımıza bir tavsiye; karın yağlarından kurtulmak ve sağlıklı yaşamak için mucizevi yöntemleri denemek size çok zaman kaybettirebilir. Sadece zaman da değil, sağlığınızı da geri döndüremeyeceğiniz şekilde kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sağlıklı yaşam için hemen bir adım atın ve spora başlayın!

Spor Eğitmeni- Milli Yüzücü
Burçin Sel

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir