Eşler arası iletişim nasıl olmalı?

Eşler arası iletişim nasıl olmalı?

Sitemiz Aile ve Çift Terapisti İskender Yusuf, iki farklı kişiliğin bir araya gelerek oluşturduğu çift ilişkisini ve aralarındaki iletişimin nasıl olması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

İki farklı kişiliğin bir araya gelmesinden oluşan yeni oluşuma çift ilişkisi denir.Her iki taraf da geçmişten getirdiği anılara, yaşam biçimlerine, örf ve adetlere sahiptir. İlişkinin başlangıcında bunu karşı tarafa yansıtmak istemez bunun sonucunda yeni davranış biçimleri ve yeni kalıplar oluştururlar. Zaman ilerledikçe geçmişten getirilenler ortaya çıkmaya başlar. Çiftler burada birbirlerini suçlamaya başlar. ’’sen çok değiştin, eski sen değilsin, benim sevdiğim kişi sen olamazsın’’ diye söylenmeye başlarlar.

Geçmişten getirdiğimiz özelliklerimizi aşırı kullanmak ya da hiç kullanmamak sorun oluşturabilir. Geçmişte ailenizde yaşadıklarınız sizin geçmişiniz olduğu için bunların tümünü sıfırlayıp yeniden kendinizi yaratmanız mümkün değildir. Bu karşı tarafın geçmişten getirdiklerini size dayatması haline dönüşebilir bu da eşlerden birinin mutsuz olması demektir.

Başında da söylediğimiz gibi iki ayrı kişinin bir araya gelip yeni bir oluşumu çift ilişkisi ise o zaman iki ayrı kişinin getirdiklerini harmanlayıp yeni oluşuma uygun hale getirirsek eşler birbirini daha iyi anlamaya başlarlar. Her iki taraf da sorumluluk alarak üzerine düşen görevleri yerine getirirler.

Bu harmanlama bazı çiftler için çok kolay olurken bazı çiftler için içinden çıkılmaz bir durummuş gibi algılanabilir. Böyle durumlarda mutluluğa bir adım olarak eşler arasında iletişimi güçlendirmelidir. Evlilik öncesi veya evlilik sürecinde oluşturulacak yeni kuralları çiftler birlikte oluşturması gerekli böylelikle yolunda gitmeyen birşeyler olduğunda iki tarafında sorumluluğu üstlenmesi daha kolay olacağından karşılıklı suçlamalarda azalma olacak ve sorun daha hızlı bir şekilde çözümlenecektir.

DİĞER HABERLER

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir