Gastritte beslenme

Gastrit hayatımıza birden girer ve alt üst eder. Gençlik alışkanlıkları, düzenlik bir yaşam, sağlıksız beslenme ve benzeri bir çok davranış yani olumsuz etken gastrit nedenidir. Detaylandırmak isterseniz ve bunlardan vazgeçmek istiyorum derseniz Diyetisyen Ayşe Nur Yılmaz size bu konuda bazı önerilerde bulunuyor.

Gastrit mide bağırsak kanalının iltihabı ile karakterize olan ve ishal, kusma , karın ağrısı ile krampa sebep olan bir tıbbi durumdur. İlaç kullanımı, temiz olmayan su kaynakları, alkol tüketimi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gastrite neden olmaktadır.

Gastritte nasıl beslenmek gerekir?

Öncelikle unutulmamalıdır ki; gastrit problemi olan bireylerin doktorunun önerdiği tıbbi tedaviye uyması zorunludur. Dikkat etmesi gereken beslenme ilkeleri şu şekildedir:

Az az ve sık sık beslenme ile mide hacminin artması engellenmelidir.

Uzun süreli aç kalınmamalıdır. Öğün saatleri 4 saati geçmemelidir.

Yemekler çok iyi çiğnenmeli, besinlerle sıvı alımı azaltılmalıdır.

Midede uyarıcı etkiye neden olan asitli besinler bir süre gerekli görülürse daha uzun süre beslenmeden çıkarılmalıdır.

Çok sıcak ve çok soğuk içecekler tüketilmemelidir.

Sebze ve meyveler çiğ sindirimde zorluğa neden olabileceğinden pişmiş tercih edilmelidir. Meyveler şekersiz komposto şeklinde, sebzeler de yemek şeklinde tüketilmelidir.

Acı ve baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.

Sindirimi zor besinler iyi pişirilerek tüketilmelidir, bütün besinler az yağlı pişirilmelidir.

Yemeklerin hazırlanmasında uygun yöntemler kullanılmalıdır. Haşlama ve ızagara yöntemleri tercih edilmeli, besinler kavurulmamalı, kızartılmamalıdır.

Koyu çay ve kahve tüketilmemelidir, asitli içecekler mide asidini uyaran maden suyu, soda, limonata, meyve suyu gibi ürünler tüketilmemelidir.

Sigara içilmemelidir.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir