Gebelik sürecinde yüksek kan şekeri riski

Gebelik sürecinde yüksek kan şekeri riski

Sitemiz diyetisyenlerinden Oya Neva Demirkol, gebelik ile başlayan veya gebelik sırasında ortaya çıkan, yüksek kan şekeri düzeyi ile seyreden bir karbonhidrat metabolizması bozukluğu olan Gestasyonel diyabetin nedenini, anne ve bebeği nasıl etkilediğini açıklıyor. Bir sonraki yazısında ise gestasyonel diyabet sürecinde anne adaylarının dikkat etmesi gerekenleri açıklayarak, örnek bir diyet programı verecek.

Dünyaya bir minik getirmeye hazırlanıyorsunuz ve sıra rutin kontrollerden biri olan şeker yükleme testinde. Ancak o da ne? Test sonucu gestasyonel diyabet olduğunuzu söylüyor! Sakın telaşlanmayın, gestasyonel diyabeti kontrol altına alabilir ve hem bebeğiniz hem de kendiniz için en sağlıklı şekilde bu dönemi atlatabilirsiniz!

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel diyabet, gebelik ile başlayan veya gebelik sırasında ortaya çıkan, yüksek kan şekeri düzeyi ile seyreden bir karbonhidrat metabolizması bozukluğu. Gebelikle başladığı gibi gebeliğin bitmesiyle sonlanan bu hastalığa dikkat etmeniz ve hamilelik döneminde beslenmenize özen göstermeniz en önemli kural. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin 2014 verilerine göre gestasyonel diyabete sahip anne adayları %9.2 gibi azımsanamayacak bir kitleyi oluşturuyor.

Bu Neden Benim Başıma Geldi!

Bebek büyürken plasenta bebeğin büyümesini destekler. Plasentada üretilen hormonlar bebeğin gelişimi için gereklidir. Ancak üretilen bu hormonlar aynı zamanda annenin insülin üretimini engelleyebilir ve annede insülin direncinin gelişmesine sebep olabilir. İnsülin direnci, annenin vücudunun insülini kullanmasını zorlaştırdığı gibi, kan şekerinin normal seviyeye inebilmesi için 3 kat daha fazla insüline ihtiyaç bile duyabilir. İşte gestasyonel diyabet de tam da bu adımda meydana geliyor. Annenin vücudu hamilelikte ihtiyacı olan insülin üretemediğinde ve kullanamadığında gestasyonel diyabete sahip bir anne adayı oluyorsunuz. Yeterli insülin üretilemediğinde glikoz kanı terk edemiyor ve enerjiye dönüşemiyor.

Her ne kadar sadece yüksek risk grubundaki anne adaylarının gestasyonel diyabete yakalanacağı gibi bir düşünce yaygın olsa da, gestasyonel diyabet her anne adayının başına gelebilecek bir rahatsızlık. Çok zayıf veya normal kiloda anne adayları gestasyonel diyabet geçirebileceği gibi, çok kilolu ve obez anne adayları da bu hastalığa yakalanabilirler. Ancak elbette herkes eşit risk derecesine sahip değil.

Eğer;

 • Beden kitle indeksiniz 25 kg/m²’nin altındaysa yani zayıf veya normal kiloda bir bireyseniz,
 • 25 yaşın altındaysanız,
 • Ailede ya da sizde bir diyabet öyküsü yoksa düşük risk grubundasınız.

Eğer;

 • Beden kitle indeksiniz 25 kg/m² veya üzerindeyse yani fazla kilolu veya obezseniz,
 • Aşağıdaki durumlardan en az birine sahipseniz;
 • Hareketsiz yaşam
 • Aile öyküsünde diyabet geçmişi
 • Şişman bebeklik veya çocukluk
 • Hipertansiyon
 • Kan yağlarında artış
 • Polikistik over sendromu
 • Gizli şeker                                                 yüksek risk grubundasınız.

Eğer;

 • Beden kitle indeksiniz 30 kg/m²’nin üzerindeyse yani 2. Derecede obez veya morbid obezseniz,
 • Daha önceden gestasyonel diyabet öykünüz varsa,
 • Daha önceden şişman bebek doğurduysanız,
 • Aile öyküsünde diyabet geçmişi varsa,
 • Polikistik over sendromuna sahipseniz,
 • Glikozüri varsa                                                           çok yüksek risk grubundasınız.

 

Gestasyonel Diyabet Beni ve Bebeğimi Nasıl Etkiler?

Gestasyonel diyabet genellikle hamileliğin son aylarına doğru ortaya çıkar. Yani bebeğin bütün vücut formunun tamamlandığı ancak büyüme ve gelişmenin devam ettiği dönemde gestasyonel diyabet ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gestasyonel diyabet doğumsal anomalilere sebep olmaz. Ancak bu, gestasyonel diyabetin bebeğinize ve size zarar vermediği anlamına gelmiyor. Gestasyonel diyabet geliştiğinde pankreas insülin üretmek için daha fazla çalışır; fakat insülin sizin kan şekerinizi düşüremez. Her ne kadar insülin plasentadan geçemese de, glikoz ve diğer besin öğeleri plasentadan geçebilir. Bu yüzden kanınızdaki fazla glikoz plasentadan bebeğinize geçer ve onun kan şekeri seviyesinin yükselmesine sebep olur. Bu durum bebeğinizin yüksek glikoz seviyesini normale çevirebilmek için pankreasının daha fazla insülin salgılamaya çalışmasına yol açar. Bebeğiniz büyüme ve gelişme için ihtiyacı olandan daha fazla kalori aldığı için, fazla kalori yağ olarak depolanır. Bu durum kontrol altına alınmazsa; bebeğin iri doğmasına, erken doğmasına, anne karnında fazla insülin salgıladığı için düşük kan şekeriyle doğmasına, solunum problemleri yaşamasına, ileride obezite ve tip 2 diyabet riski taşımasına, kalp, böbrek, sindirim sistemi ve kulak anomalileri gelişmesine sebep olabilir.

Elbette gestasyonel diyabet kontrol altına alınmadığında sadece bebeğiniz değil, siz de yüksek risk altındasınız. Kan şekeri yüksekliği normal seviyelerde tutulmazsa; preeklampsiye (gebelikte tansiyon yüksekliği-gebelik zehirlenmesi olarak da bilinir), annede idrar yolu ve vajinal mantar enfeksiyonlarına sebep olabilir. Ayrıca doğum sonrası annenin tip 2 diyabete yakalanma riskini arttırabilir.

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir