Gece İdrar Kaçırma

Gece idrar kaçırma

“Enürezis noktürna” olarak adlandırılan durum beş yaşından sonra geceleri altını ıslatma durumudur. farklı toplumlarda %10-25 arasında değişken sıklıklarda görülmektedir.

Nedeni tam bilinmemesine rağmen kalıtımsal olduğu düşünülmektedir.Uzmanlar eskiden geceleri altına kaçırmaya sebep olan en önemli faktörün psikolojik bozukluklar olduğunu ama günümüzde enürezis sorununa, sinir sisteminin bu bölümünün gelişimindeki yavaşlamanın yol açtığı düşünüyorlar.

Enürezis noktürna şikayeti ile uzmana başvuran bir çocuğa öncelikle idrar tetkiki yapmak gereklidir. İdrar yolu enfeksiyonları geceleri idrar kaçırmaya yol açabilir. Böbrek ve idrar yollarında hastalık olup olmadığının ultrasonografi tetkiki ile araştırılması gerekir. Böbreklere idrarın geri kaçışı idrar kaçırma şikayetine sebep olabilir. İdrar tetkiki temiz olan ve ultrasonu normal olarak değerlendirilen bir çocukta ileri tetkik istenmez. Ancak, idrarında iltihap olan veya böbreklerinde, mesanesinde problem tespit edilen çocuklarda ileri tetkik yapmak gereklidir. Geceleri kaçırmanın yanı sıra gündüzleri de kaçırma varsa kesinlikle ileri tetkik yapılması önerilir.

Sıvı kısıtlaması yaparak ve geceleri uyandırma yöntemiyle azalmayan idrar kaçırmalarında daha ileri tedavi yöntemleri gündeme gelebilir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir